Ereğli Haberleri

Ereğli Haberleri

19 Haziran 2018 Salı
Varil Pompaları ve İşlevleri
Sanayide kullanılan tehlikeli maddeler için tasarlanan varil pompalarının güvenli olması gerekir.
Kategori : İş İlanları
19 Ocak 2017 20:40
 
Varil Pompaları ve İşlevleri

Sanayide kullanılan tehlikeli maddeler için tasarlanan varil pompalarının güvenli olması gerekir. Yüksek basınçla kullanan kişiye zarar verebilecek kimyasal maddelerin transferi için varil pompası özelliklerinin iyi olması ve kullanılan malzemelerin kaliteli olması gerekir.

Mekanik ya da otomatik olarak çalışan varil pompalarının kullanıldığı variller de içinde bulunan kimyasalların özelliklerine göre farklı malzemelerden yapılırlar.

Varil Pompalarının İşlevleri Nelerdir?

Sanayide bazı işletmelerde kullanılan tehlikeli maddelerin hızlı bir şekilde transfer edilmesini sağlarlar. Pompalar ile taşınan sıvıların yoğunluğu ve niteliği farklı olabilir. Düşük yoğunluğa sahip olan sıvılarda bile otomatik ya da manuel olarak çalışan pompalar kullanılabilir.

Pompaların varil ile bağlantı noktalarının da sağlam olması gerekir. Zaten üretin pompaların tamamında bağlantı yerlerinin sağlamlığı testlerle güvence altına alınır. Düşük yoğunluğa sahip olan varil pompaları, farklı teknik özellikler gösterir ve hammaddeleri de farklıdır.

Gres yağı ve sanayide kullanılan diğer yağlara ait pompaları bu duruma örnek gösterebiliriz. Düşük yoğunlukta olan sıvılar genellikle oto sanayide ve iş makinelerinde yoğun bir şekilde kullanılır. Bu tür sıvıların transferini sağlayan pompaların sıvıları basınçlı ve hızlı bir şekilde transfer ediyor olması gerekir.

Varil Pompalarının Bağlı Olduğu Variller

 Tehlikeli sıvıların saklandığı muhafaza kapları olan variller, içlerinde sakladıkları sıvıların tehlike düzeyine göre üretilirler. Bazı variller özellikle asit bazlı maddeleri barındırdıkları için çift hatta üç katmanlı olabilir.

Varillerin üretiminde, pompa için de bir yer bırakılır. Burada önemli olan birleşim yerinden herhangi bir sızıntı olmamasıdır. Bu tür sıvılarla çalışan kişiler açısından bu güvenlik önlemi önemlidir.

Yoğunluğu fazla olan sıvılarda ise transfer hızı önemlidir. Bu tür sıvıların kolaylıkla temizlenebilmesi ve hem varilde hem de pompa aksamında kalıntı bırakmamaları için özel malzemeler kullanılır.

Genel olarak çelik ya da alüminyum madenleri pompa ve varil yapımından sıklıkla kullanılır. Bu tür madenler üzerlerinde kalıntı bırakmazlar.

Genelde benzin istasyonlarının bazılarında kullanılan ve içlerinde Adblue denilen asit bazlı madde bulunan variller plastikten yapılır. Aslında bu tür maddeler için plastik kullanımı oldukça riskli bir durumdur.

Varil pompaları modelleri hakkında ayrıntılı bilgi için, http://odaksan.com.tr/mekanik-varil-pompalari/ sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Okunma : 2993
Foto galeri
Gündem haberleri
Sertavul’da Can Pazarı
17 Haziran 2018 Okunma: 8591 Ulusal Haberler
Ereğli’de Trafik Kazası Yaralılar Var
17 Haziran 2018 Okunma: 7046 Asayiş
Ereğli’de feci kaza: 6 kişi yaralandı
16 Haziran 2018 Okunma: 6149 Asayiş
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın