Engelliler Üzerine Tartışmalı Cümleler | Ereğli Haberleri - Haberiniz Olsun

Engelliler Üzerine Tartışmalı Cümleler | Ereğli Haberleri - Haberiniz Olsun

16 Temmuz 2018 Pazartesi
Engelliler Üzerine Tartışmalı Cümleler

Geçenlerde Üniversitemizde çok sevdiğimiz felsefe bölümü öğretim üyesi bir Hocamızın ziyaretine gittik. Laf lafı açtı, engellilik üzerine kullanılan kelime ve cümlelere söz geldi. Hocamızın odasında mini bir ders yaptık.

“Üç Aralık Dünya engelliler Günü” yaklaşıyor. En sık duyacağımız sözlerden biri de “Engelliler gününüz kutlu olsun”. Engelli sivil toplum örgütleri bu cümlenin kullanılmasına son zamanlarda karşı çıkıyor. Sebebini sorduğumuzda, anneler günü kutlanır, öğretmenler günü kutlanır, ama engelliliğin neresini kutlayalım gibi bir savunma içine giriyorlar.

Düşündük ama yerine farklı bir cümle bulamadık, “Üç Aralık Farkındalık Günü” dense daha anlamlı olur dedik.

Söylenen diğer bir cümle de “Her sağlıklı bir engelli adayıdır”. Duyuyorsunuzdur, sık sık tekrarlanıyor. Engelli dernekleri ve engelli aydınları diyor ki, eğer insanlara Rabbimiz bir garanti verseydi, sen hiç engelli olmayacaksın denseydi, acaba engellilere insanlar yardım etmeyecek miydi? Engellilere yardım etmek, vicdan meselesidir, toplum olmanın bir gereğidir, bu cümle biraz çıkar düşüncesini akla getiriyor, diye ifade ediyorlar.

Hocamız da bu konuştuklarımızı öğrencileriyle tartışmaya karar verdi.

Yıllardır kelime ve kavramla üzerine birçok tartışma yapılmıştır. Bizlere “sakat” denmiş, sonra rencide edici bir kelime olduğu düşünülmüş, “özürlü” ifadesi kullanılmış, en sonunda “engelli” kelimesinde karar kılınmıştır. Bazı arkadaşlarımız, “Ben engelli değilim, engel beyindedir.” diyor. Nesiller değiştikçe kelimeler de değişiyor galiba.

Arkadaşlarımız, “Ben körüm” diyor, bazılarımız “Ben görme engelliyim” diyor. Kur’an-ı Kerim’de de “âma” deniyor, yaşlı amcalarımız bizleri “hafız” diye çağırıyor.

Hafız kelimesi yıllardır biz görmeyenlere söylenmiş kelimelerden biridir. Görme engelli bilgin Homeros’tan günümüze kadar, engelliler tarih, edebiyat, din, hukuk konularında yüksek ilmî seviyeye ulaşmışlardır. “Hafızası kuvvetli” manasında “hafız” dendiğine şahit oluyoruz.

Devlet büyüklerimiz, bizlerin yanında olmaya çalışan güzel gönüllü insanlar kullandıkları kelimeleriyle değil yüreklerinin güzelliği ile yanımızda olmaya gayret ediyorlar. Ancak dil ve edebiyat konularında değerli hocalara sahibiz. Yazdığımız konu üzerinde düşünceleri ve söyleyeceği sözler bizleri aydınlatacaktır, diye inanıyoruz.

Ben kelimelere takılan bir insan değilim, ama bazı arkadaşlarımız kelimelerin önemli olduğunu savunuyor.

Yeter ki yürekler kör olmasın. Selametle kalın.

Selman DEVECİOĞLU

Okunma : 8386