Elin Baston Değilse Dilin Sopa Olmasın | Ereğli Haberleri - Haberiniz Olsun

Elin Baston Değilse Dilin Sopa Olmasın | Ereğli Haberleri - Haberiniz Olsun

21 Haziran 2018 Perşembe
Elin Baston Değilse Dilin Sopa Olmasın

Hazreti Musa bir gün tur dağındayken RABBİME bir soru soruyor, diyor ki, “seni nere de bulayım sana en yakın olan kimdir” RABBİM iz de beni “kalbi kırıkların yakınında bulabilirsin ben onlarla beraberim” diye söylüyor.

Din büyüklerimiz diyor ki: “dil küçüktür ama bazen en büyük can acıtan bazen de çok büyük şifa kaynağı, bir mehlem olabiliyor” ifadesini kullanıyorlar.

İnsanlarla konuşurken çok dikkat etmemiz gereken bir organdır dilimiz. Engelliler de yaratılanın en şereflisi olan insandır. Bir takım eksiklikleri olması onları yaratılmışlardan farklı kılmaz.

Hangi dünyalık makam ve mevkilerde olsak ta gerçek üstünlük takva üstünlüğü sözünü unutmamamız gerekir.

 

PEYGAMBER efendimiz Kureyş kâfirlerine İslamiyet’i anlatırken gözleri görmeyen bir sahabe olan Abdullah İbni MEKTUM hazretleri yanına geliyor, “bana İslamiyet’i anlatır mısın ey! Muhammed?” diyor ve bunu üç dört kez tekrarlıyor.

PEYGAMBER efendimiz de hafif bir şekilde konuşuyorum, görmüyor musun şeklinde yüzünü hafif ekşitiyor ve bunun üzerine ABESE suresinin ilk ayetleri nazil oluyor.

Ve efendimiz Abdullah Bin Ümmü Mektum’u gördüğü yerde kendisine güzel sözlerle iltifat eder, “RABBİM in kendisi için bana ayet indirdiği insan nasılsın”? Diye şakalaşır, kendisi sefer de olduğu zaman onu imamet makamına bırakırdı.

Yine bir gün bir görme engelli sahabe evinin uzaklığından dolayı namaza gelemeyeceğini efendimize arz edince, PEYGAMBER efendimiz ona şöyle bir soru sorar, “ezanı duyuyor musun?” evet yanıtı alınca, “o zaman camiye de gelebilirsin” cevabını vererek onu sosyal hayattan dışlamayarak, engellinin toplumla bütünleşmesini sağlar.

 

Ve hiçbir zaman engelliyi, kalbi kırıkları incitici bir dil kullanmaz.

Tabi bu olaylardan bizim ne tür dersler çıkaracağımız ı sizlere bırakıyorum.

Bir engelli gördüğünde, elin ona baston olsun. Şayet elin baston değilse bari dilin sopa olmasın.

Güzel bir söz söyleyemiyorsan sus ki dilin gönlü yaralayan bir ok olmasın.

Selman DEVECİOĞLU

Düzenleme : 18 Aralık 2017 00:01 Okunma : 2748