Kör Fotoğrafçılar | Ereğli Haberleri - Haberiniz Olsun

Kör Fotoğrafçılar | Ereğli Haberleri - Haberiniz Olsun

21 Haziran 2018 Perşembe
Kör Fotoğrafçılar

Şiir yazmak, bir takım yazılar kaleme almak dışında çok sevdiğim bir başka iş ise fotoğraf çekmektir. Türkiye’de birçok görme engelli fotoğraf çekmiş ve çektiği fotoğraflardan da bir sergi açmıştır. İlkokul yıllarımdan beri, fotoğraf çekme merakım kat kat artmış, hiç fotoğraf makinem olmamış ama emanet aldığım makinalarla fotoğraf çekmiştim.

Sivas Cumhuriyet Üniversitesinde okuduğum yıllarda 2007 tarihinde çektiğim fotoğrafların sayısı artınca sergi açmak istedim. Fikrimi il kültür müdürümüz ve belediyemizle paylaştım bunun sonucunda fotoğraflarımı sergileme imkânım olmuştu.

Benim için çok önemli, mutluluk ve heyecan verici bir olaydı. Hatta komik olaylar da yaşanmış, hafızamda unutulmayacak anı olarak kalmıştı. Sivas’ta daha önce böyle bir fotoğraf sergisi açılmamış, Türkiye'de de ilklerden olmuştu. Dünyada ilk defa görme engelli Çinli bir vatandaş tarafından açılan fotoğraf sergisi, güzel bir projenin ortaya çıkmasına sebep olmuş, Türkiye'de Kör Fotoğrafçılar Projesi adında çalışma bile yapılmıştı.

Öğrenci olmamdan kaynaklanan imkânsızlıklar nedeniyle projede tam olarak yer alamamıştım. Çok ilginç fotoğraf kareleri yakaladığım oluyordu. Örneğin; elinde çay tepsisiyle çay dağıtan abimiz ağzını açmış bağırırken fotoğraf karesinin içine almış, bu durumu da sergi esnasında fark etmiştim. Fotoğraf çekerken hislerimden faydalanıyordum. Görme yetimde biraz ışık algısı olduğundan, çekeceğim nesneye yönelerek ilginç kareler yakalayabiliyordum.

Çektiğim resimler bazen yarım oluyor, bazen de resmi tam karenin içine sığdırabiliyordum. İnşallah tekrar bir sergi açmak nasip olur. Aşağıda paylaşacağım haber metnini görünce, anılarım tekrar canlandı.

Haber şöyleydi;

Görme Engelli Öğrenci Fotoğraf Sergisi Açtı:

Sergi için 400den fazla fotoğraf hazırladığını belirten Devecioğlu, 8 pano olduğu için bu fotoğraflardan ancak 55 ini sergileyebileceğini söyledi. Görme engelli Selman Devecioğlu, ilkokul yıllarında başladığı fotoğraf tutkusuyla bugüne kadar binlerce kez deklanşöre bastı. Devecioğlu, objektifine yansıyan eserlerini tarihi Buruciye Medresesinde açtığı sergide fotoğraf tutkunlarının beğenisine sundu.

3 yıl önce üniversite sınavını kazanarak CÜ Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümünde eğitim almaya başlayan doğuştan görme engelli Selman Devecioğlu (21), Sivas’ta fotoğraf sergisi açtı.

Görme engelli olmasına rağmen çektiği fotoğraflarla çevresindekileri şaşırtan Devecioğlu, çektiği fotoğrafları tarihi Buruciye Medresesi’nde fotoğraf tutkunlarının beğenisine sundu. Fotoğraf tutkusunun ilkokul yıllarında başladığını ifade eden Devecioğlu, `Ağabeyimin fotoğraf makinesi vardı, ben de o makine ile fotoğraf çekmeye başladım` dedi. Ağabeyi ve arkadaşlarından ödünç aldığı makinelerle fotoğraf çekmeye devam ettiğini belirten Devecioğlu, şu ana kadar yaklaşık bine yakın fotoğraf çektiğini söyledi.

Doğa, tarihi eser ve insan fotoğrafları çekmeye çalıştığını ifade eden Devecioğlu, görme engellilerin hisleri ile fotoğraf çekebildiğini belirterek, ``İnsanın sesine göre ilginç kareler yakalamaya çalışıyorum. Açılan sergide, il protokolü, DEVECİOĞLU nun arkadaşları ve vatandaşlar hazır bulundu. Haber internet sayfalarında mevcuttur. Çektiğim görüntülerin video bağlantısı da aşağıdadır. https://youtu.be/OO7gMuJnJlg

Selman Devecioğlu

Okunma : 8325