Belki sizinle de şiir okuruz | Ereğli Haberleri - Haberiniz Olsun

Belki sizinle de şiir okuruz | Ereğli Haberleri - Haberiniz Olsun

21 Haziran 2018 Perşembe
Belki sizinle de şiir okuruz

Rahmetli annem ‘’Hayat bir tren misali oğlum, tren hep aynı yöne gider. Sen hangi vagonda olacaksın ona karar ver’’ derdi.

Ben ise genç yaşlarımda şair, yazar olma kararımı çoktan vermiştim bile. Geceleri sabahlara kadar okuyarak tabi ki. Çünkü testi dolmadan, dışına sızmıyordu illa ki. Ve çıktığım bu yolda çok değerli insanlar tanıdım. Tanıdıkça annemin söylemiyle, doğru vagonda olduğumu gördüm. Yazan, çizen, hayata emek veren ama hepsinden önemlisi, güzelliklerden yana olan insanlar. Onlardan biri de sevgili Metin Aydınoğlu’nun arkadaşı Bülent Kılınç hocam oldu.

İzmir’ de bir kitapevinin açılışında tanıştık. ‘’Dostunu söyle sana kim olduğunu söyleyeyim’’ misali, Metin hocamın da dostu onun gibiydi tabi ki. Yüreğindeki güzellikleri, hayata dair biriktirdiklerini etrafına sunmaya çalışan biri.

Kısa bir süre önce de bana bu gazetede yazı yazmamı teklif etti. Önce şaşırmadım desem yalan olur. İzmir dışında bir gazetede ilk defa yazacaktım. Gerçi bunun yanı sıra mutlu da oldum hani. Nede olsa 27 yıllık hayat arkadaşımın memleketinin gazetesiydi. Evet, eşim de Ereğlili, hiçte yabacınız değilim hani. Yunus Emre Parkı’nda çay içmişliğim var, İvriz’in soğuk suyundan içmişliğim de, mezarlık boyunca yürümüşlüğüm, tahinli pidesinden tatmışlığım, her şeyden öte kerpiç evin damını aktarmışlığım bile var. O ağır yuvarlamaları, belirli aralıklarla yan yana dizip, bin zahmetle kardığım çamuru damın üzerine yayıp, dam yuvağıyla sıkılaştırmışlığım da var. Yani demem o ki; ne kadar İzmir’de yaşıyor olsam da Ereğli’ye bir gönül bağım var. Bakarsınız bir gün Yunus Emre Parkında şiir de okurum. Neden olmasın? Bu işler nasip işi nede olsa.

Bülent hocam ilkyazınızda, isterseniz öz geçmişinizle başlayalım dedi. Peki dedim. Ama biliyorum ki; yazdıklarımın cümle aralarında, zaten beni bulacaksınız, hatta bende kendinizi bulacaksınız birçok zaman. Çünkü yazan, hem av, hem de avcıdır aslında. Kendi kendinin vurur yazdıklarıyla.

02.10.1968 Konya doğumluyum. İlk ve orta öğrenimimin ardından, lise öğrenimimi Konya Gazi (Erkek) Lisesi'nde tamamladım.  1989 yılında İzmir'e yerleştim. Eskişehir Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi İşletme bölümünden mezun oldum. 1996 yılından bu yana Dokuz Eylül Üniversitesi'nde memur olarak görev yapmaktayım. Evliyim. İlk şiir kitabım olan ''Kayıp Anahtar''ın birinci baskısını 2014 yılında yayınladım. İkinci baskısı ise; Kitapana Yayınevinden Nisan 2016 yılında yayınlandı.

Bu kitabımın yorumlaması, aynı yıl Mustafa Gökçek hocamın yayınlamış olduğu ''Yorumlama Saatleri -1'' kitabında yer aldı. İkinci kitabım olan ''Sevgi Mayası Sandığı'' ise yine Kitapana Yayınevinden Nisan 2017 yılında yayınlandı. Bu kitabım da yine yorumlaması aynı yıl yayınlanan ''Yorumlama Saatleri-2'' kitabında yer aldı.

2017 yılı Eylül ayı içerisinde, ''Kayıp Anahtar'' ve ''Sevgi Mayası Sandığı'' kitaplarım, Kültür Bakanlığı Komisyonundan geçerek; bakanlık tarafından alınan kararla, her bir kitabımdan iki yüz (200) adet satın alınarak, tüm bakanlığa bağlı özel kütüphanelere dağıtımı yapıldı. 2015 yılında kurduğum ve halen devam etmekte olan, Kayıp Anahtar Sanat Edebiyat ve Düşün Platformu çatısı altında, birçok etkinliğe imza attım.  Platform etkinliklerine davet ettiğim, İzmir'de yaşayan ve yürüdüğü yolda iz bırakan birçok edebiyatçının, üniversite gençleri ve diğer konuklarımla buluşması, çok verimli paylaşımların olmasını sağladı.

Manisa'nın Soma ilçesinde, maden ocağında meydana gelen kaza sonucu yaşamını yitiren 301 madenci için hazırlanan ''Soma Şiirleri Antolojisi'' ne katılarak ve Soma'da ''Kayıp Anahtar'' kitabımla birlikte imzalayarak, kömür ocağında yaşamını yitiren madencilerden geriye kalan ailelerine, maddi ve manevi destek vermeye çalıştım. TRT Kent radyosunda, TRT FM de ve çeşitli yerel televizyon kanallarının programlarına katılarak, şiirlerimi yorumlamamın yanı sıra Kayıp Anahtar'ın felsefesini anlatmaya çalıştım. Bu arada çeşitli internet gazeteleri ve dergilerde yazılar yazmaktayım. Sosyal sorumluluk projeleri çerçevesinde, ihtiyacı olan köylerde kurulan kütüphanelerin oluşumuna destek vermeye ve farklı sivil toplum kuruluşlarının, yardım amaçlı faaliyetlerine, şiirlerimle, şiir yorumlamalarımla ve kitap imzalarımla katkı sunmaya çalışmaktayım. Okullarda çocuklarımıza okumayı sevdirmek adına çeşitli, yazı ve şiir etkinliklerinde ve bunların kitaplaşma sürecinde, devletimizin yetkili organlarının da desteği ile geliştirilen projelerde yer almaktayım.

Artık buralardayım, sizin misafiriniz olarak. Hayata dair, insan dair, çoğalası güzellikleri paylaşmak adına.

Tekrar görüşmek dileğimle.

Düzenleme : 08 Ocak 2018 04:00 Okunma : 9671