Kurumsal olmak ya da olamamak | Ereğli Haberleri - Haberiniz Olsun

Kurumsal olmak ya da olamamak | Ereğli Haberleri - Haberiniz Olsun

18 Haziran 2018 Pazartesi
Kurumsal olmak ya da olamamak

Bu hafta kendi saha ve seyircimiz önünde yağmurdan kaçarken doluya tutulduk bu gün Sahamızda karşılaştığımız Ereğlispor-Bucak Oğuzhanspor maçının detaylarını yazmak istedim ama o maçın analizini hafta içine bırakmayı yeğledim.

Akşam evimde uydudan bir kanaldan izliyordum spor programı vardı oraya takıldım ve bu yazıyı oradan esinlenerek kaleme alayım dedim.

Paranın işin içine girdiği her yer ve ortamda ortaya koyulan paranın değerinin kesinlikle korunup çoğaltılması gerekir. Bu tespit profesyonel yaşamın kesinlikle olmazsa olmazıdır. Eğer bu tarz bir ortama girildiyse ortaya konulan sermayenin kesinlikle parasal olarak yukarıya doğru bir ivmenin içinde olmalıdır. Yoksa kurulan yapının sağlıklı bir ortamda yaşama ve yükselmesi imkânsızdır. Halk tabiri ile “el atına binen, köy ortasında kalır.” Bu genellemeden somut gerçekliği dönmek istiyorum. Akşam rast gele bir TV’de spor programı izliyordum.

 

Ülkemizin Karadeniz kısmında üst düzey olmayan spor kulüplerinden birisinin başkanı                                                                                    Çeşitli aktarımlardan sonra, şahsen beni çok yakından ilgilendiren ve gerçekten beynimde şimşekler çakmasına sebep olan şu sözleriydi. Kulübümüz Falanca bir yerden 50.000 metre (dönüm)  kare arazi alındığından bahsediyor.

Programda bulunan yorumcular ve haklı olarak bu eylemi, taraftar tarafından ayakta alkışlanması bu başkan ve yönetim kurulu üyelerinin gurur vesilesi olduğu tarifim bile eksik diyorum. Bir futbol adamı olarak (o kulübü bilmem başkanı tanımam ) bu doğru ve futbolun kurumsal yapısına yapılan bu katkıdan dolayı bu kulübü canı gönülden kutluyor. Diğer kulüplere örnek olmasını temenni ediyorum. Buradan gene somut örnek olması Ereğli futbolunun lokomotifi anlamıyla Ereğlispor’un 60-70 yıllık geçmişine bakıldığın da bu süreç içinde tek bir mal varlığının olmaması, tam anlamıyla el atına binen, insan misali bu gün gerçekten köy ortasın da kalakalmıştır.

Ereğlispor’un kurucu başkanından, (hayatta olmayanlara Allahtan rahmet dilerim) son başkan Sayın Önder Akgül Bey’e gelinceye kadar onlarca başkan gelip gitmişlerdir. Dile kolay koskoca 60-70 yıl bu süreç içerisinde hiçbir başkan ve yönetim kurulları Ereğlispor tüzel kişiliğine ya da kurumsal yapısına hiçbir mal varlığı edinebilmiş değil Ereglispor’un bir dikili ağacı olmayışı 60-70 yıl, gerçekten ne ile açıklanabilir.

 

Bu gün geldiğimiz noktaya bakıldığın da gerçek anlamda bir çıkmaz içinde olmayabilirdik. Kulübün başkanı ve yönetim kurulları çok değil Ereğlispor adına bir apartman dairesi almış olsalardı, bugün Ereğlispor takımının tüzel kişiliğine ait en az 20-30 apartman dairesi olurdu.

Kulüp yapısı içerisinde daha öncelere dönersek şanlı Ereğlispor derken 2.lig-3.lig dönen paraların miktarına bakarsanız benim yazdığım örnek çerez parası bile değildir.  Fakat bu bile düşünülmemiş hani tabir caizse oturacak sandalyesi bile olmayan bir kulüp konuma gelinmiş çok yazık.

Sırtını dayamış Belediyeye o kadar mandıralarımız var o kadar iş adamlarımız var aman bize ne demişler Belediye uğraşsın bize dokunmasında demişler Bu olumsuzluk gelecekte Ereğlispor takımının Ereğli’de yaratacağı boşluğa aday tek takım olarak yeniden filizlenecek olan takımlarımıza kulüplere ders olur umarım. Bugün için durum bu Artık düşecek takım olarak Ereğlispor takımı gösterilmeye çalışılıyor fakat diğer takımlara bakıldığın da Ereğli’den çok çok küçük yerleşim yerleri bunu başarmış farklı bir yapılanma ile içinde olduğu durumu kara geçirmeyi bilmiş bunu bu şekil görmekten üzüntü duyuyorum.

Çok ilden Bu büyük ilçemiz şu an belediyemizin kanatları altında Ama ya yarın gelebilecek sporu gündeminin alt sıralarına atabilecek belediye yönetimlerinde ne olacak, olacağı belli bu günün Ereğlispor’u geleceğin Süper amatöründe olacaktır.

Buradan ortaya çıkan doğru kesinlikle el atına binmeden yola çıkacaksın, gerekirse yaya yola çıkacaksın. Varacağın yere belki yavaş yavaş fakat emin adımlarla eğilip, bükülmeden, kendi iç dinamiğinle dimdik yoluna devam edeceksin. Tam kurumsallaşmadan başarı gelmez.

Belediye destekli besleme takımlar bu beslemelerin dibini buldular, şimdi gerçek kurumsallığa dönmeye çalışıyorlar.

 Birçok Takım, belediye cenderesinden kurtulup, kendi dinamikleriyle sporun içinde var olmaya çalışıyorlar. Eğer çağdaş yönetim biçimlerini kendilerine uyarlayıp. Bulundukları yerleşim yerlerinde bir yerde Kulüp tüzelliğinde işyeri daire veya 50 dönüm arazi sahibi olmak bunu başarmak gerçekten hayal gibi, bunu başaran kulübün başkanı ve yöneticilerini canı yürekten kutlarım.

Bunu yapamazsan kurumsallaşamazsan stat önünde yardım kutusu koyalım esnaftan 5 TL 10 TL toplayalım sevdası yükselir bir çıkmazın içerisinde kulaç atmaya çalışırsın bu tüm amatör kulüplere de kulak küpesi olsun diyor.

 

Diğer kulüplere de örnek olmasını dilerim. Artık onun bunun cebindeki paralara güvenerek, kulüp yönetilmeyeceğini artık herkes görsün, bu yolla bir şey yaparım diyenler kesinlikle hiçbir şey yapamazsınız. Olmayan paralarla bir şeyler yapmaya çalışanların acı sonuyla karşılaşmanız hiçbir biçimde sürpriz olmasın. Şampiyonluklar kupalar gelir geçer, gerçek olan kalıcı eserler bırakmaktır. Yıllarca övündüğümüz Şanlı Ereğlispor’un kendine ait bir otobüsü yok başını sokacak bir tesisi yok otobüs belediyeden tesis belediyeden yarın bir başka belediye başkanı çıkarda yok arkadaş derse bunun vebali kimde?

Bugün Ereğlispor’un kapısına herhangi bir başkanın adını yazabileceğimiz bir eseri var mıdır? Ne acıdır ki yoktur. Bu sonun hazırlanmasında, bence bu kulüp kurulduğu tarihten itibaren görev yapmış başkanlar ve yöneten kısmında kimler oturduysa onlardır…

Düzenleme : 26 Şubat 2018 03:31 Okunma : 2155