Engellilik ve Oluşturulan Suiistimaller | Ereğli Haberleri - Haberiniz Olsun

Engellilik ve Oluşturulan Suiistimaller | Ereğli Haberleri - Haberiniz Olsun

18 Haziran 2018 Pazartesi
Engellilik ve Oluşturulan Suiistimaller

Bu hafta sizlere biz engellileri rahatsız eden bir konudan bahsetmek istiyorum. Türkiye’nin birçok yerinden sohbetler edip, yazışabildiğimiz sayıları beş binleri bulan engelli mail gruplarımız var. Bu guruplarda sık sık tartışılan bir konu geçenlerde tekrar açıldı, her zamanki gibi yine üzerine birçok söz söylendi.

Bir görme engelli derneği okullarda para toplamak için zarf dağıtıyor, arkadaşlarımızda bu olaylardan artık rahatsız olduklarını belirtiyor.

Biz toplum olarak çok iyi niyetliyiz, dinimizin ve gelenek, göreneklerimizin getirdiği yardımlaşma duygusu “Türkiye budur işte” dedirtmektedir.

Ben ilkokulu körler okulunda okudum, okulumuza görme engelli bir müzik grubu gelmeye başlamış, yaptığı taklitlerle söylediği şarkılarla bizleri epeyce eğlendirmişti. Hatta bize kazandığı paralardan bahsedip müzik derneklerinde yer almamızı isterlerdi. Bir ara boşa okuduğumuzu bile düşünmeye başlamıştık. Sonunda okul müdürümüzün bu tür dernekleri uzaklaştırdığını öğrendik.

Lise yıllarımda bazı görme engelli derneklerinden okulumuza zarflar gelir, para toplanacaktır diye ilana çıkılırdı. Öğrenci arkadaşlarımız cep harçlıklarından verirlerdi. Arkadaşlarımız dan bir kısmı bana gelir “Bizler size para veriyoruz.” diyerek incitici ifadeler kullanırlardı. Bir keresinde bana, “Siz beleşçisiniz.” bile diyen olmuştu.

Okuyup görev yaptığım yerlere yine zarf dağıtmak için gelen görme engelli derneklerine mâni olmak ister, arkadaşlara gerçekleri anlatmak için mücadele ederdim.

Zarf dağıtan derneklerin en büyük savunması, “Engellilere burs veriyoruz.” cümlesi olurdu, ama ben bir engelli vakfı hariç hiçbir dernekten burs aldığımı hatırlamıyorum.

Belki de soracaksınız engelli dernekleri yardım toplamasın mı, çünkü derneklerin de belli bir bütçesi olmak zorunda.

Çok güzel hizmetler yapan engelli dernek ve kuruluşları var. Hepsi de birbirinden değerli.

Ancak sanat yaparken halka açık yerlerde müzik icra edilebilir, halkımız zaten yaptığınız sanatı beğenirse destek olacaktır.

Okullarda zarf dağıtmak ve öğrencilerden para toplamak oluşturmak istediğimiz engelliler isterse her şeyi yapabilir, kendi ayaklarının üzerinde rahatlıkla durur, Avukat, öğretmen, siyasetçi olup tıpkı sizler gibi hayatta ben de varım cümlesinin gerçekliğine gölge düşürebilme tehlikesi oluşturur. Ve engelli deyince çocuklarımızın aklına yardıma ihtiyacı olan biri gelebilir.

Engellilerin hepsi okuyup bir yerlere gelemeyebilir. Bizim sanatını icra eden, ticaret yapan arkadaşlarımız da olacaktır. Ama kendimiz kazanacağız derken, kazandırılmış güzel düşünceleri ortadan kaldırmayalım.

Selman DEVECİOĞLU

Okunma : 1775