ERZURUM | Ereğli Haberleri - Haberiniz Olsun

ERZURUM | Ereğli Haberleri - Haberiniz Olsun

23 Nisan 2018 Pazartesi
ERZURUM

Bir Erzurum yazısı hazırlamak üzere beynimde geçtiğimiz haftalardan bir günü canlandırıyorum. Erzurum’a ayak bastığımda ne hissettim, kalesine çıkınca ne hissettim.

Doğunun toprakları hep duygulandırıyor, hep manevi bir huzur veriyor bana. Doğu ‘da İlk gittiğim yer Diyarbakır, yeri bende çok farklı o yüzden. Surların üstünde yürüdüğüm zamanları düşününce duygulanmam çok normal.

Erzurum ‘da duygulandırdı beni. Çifte Minareler’in öyküsü mesela…

Usta ve Çırak Çifte Minareleri yapmaya başlar. Gün geçtikçe minareler şekillenmeye başlar. Çırağın yaptığı minare daha gösterişli olur. Usta bunu fark etse de gururundan bir şey söylemez. Sıcak bir gün de Çırak, Ustasından su ister. Bunu kaldıramayan Usta minarenin tepesinden atar kendini. Yaptığı hatayı anlayan Çırak, dayanamaz buna o da aşağı atlar. İkisi de orda can verir. O günden beri minareler tamamlanamaz.. Ve evet ben de gördüm ki, o cami hala tadilatta.

Erzurum Kalesini ve şehri panoramik bir şekilde görebileceğimiz saat kulesini ziyaret ettim. Saat kulesinin merdivenlerini inmek ve çıkmak baya zordu ama manzarası çok güzel, bütün şehri görebiliyorsun.

Erzurum da tarihi yerleri gezilebilecek yerleri yürüyerek rahatlıkla dolaşabiliyorsun şehrin en güzel yanlarından birisi bu. Biz gezimize ünlü 3 Kümbetler ve Erzurum Evlerine uğrayarak devam ettik.

3 Kümbetler, Anadolu’nun en eski yapılarından. Mesela Kümbetlerden birisi 8 köşe üzerine yapılmış olup cennetin 8 kapısını temsil ediyor.

Erzurum Evleri, Erzurum’un en eski evlerinin ara duvarlarının yıkılıp çatılarının birleştirilmesiyle oluşturulmuş. Tarihi, evlerin içinde görüp yaşıyorsunuz. Yer sofrasında yemeğinizi yiyebiliyorsunuz. Ben bayıldım buraya, bağdaş kurup oturdum sofranın başına ayran çorbası içtim :)

Gezebilmek için enerji lazım enerji için ‘Cağ kebabı’ diyerek başka bir yerde buldum kendimi, üstüne bide ‘ Kadayıf dolma ‘ yedikten sonra benden mutlusu Erzurum da yok dedim :)

Erzurum'a yolunuzu düşerse sizden mutlusu da olmaz oralarda :)

Düzenleme : 10 Aralık 2015 18:18 Okunma : 9356