Eyüp Sultan Hazretleri Kimdir? | Ereğli Haberleri - Haberiniz Olsun

Eyüp Sultan Hazretleri Kimdir? | Ereğli Haberleri - Haberiniz Olsun

23 Nisan 2018 Pazartesi
Eyüp Sultan Hazretleri Kimdir?

Kaç yıldır İstanbul’dayım, Hazretlerini ziyaret etmek bugüne kısmet oldu. Annem ve babamın İstanbul‘a gelmesi sayesinde oldu.

İstanbul’dan Ereğli’ye geldiğim her seferinde de annem usanmadan sordu; “Eyüp Sultan Hazretlerini ziyaret ettin mi Ece?” ve ben her defasında “Döner dönmez ziyaret edeceğim anneciğim” dedim, bugüne kadar da sözümü gerçekleştirmemiştim, üzgünüm J

Ve annem yine sıkılmadan hep anlattı;

Eyüp Sultan Hazretleri öyle biriydi ki onu ziyaret etmek en az hac kadar sevaptı, ettiğin duaların kabul olacağı en güzel yerlerdendi.

Peki, kimdi Eyüp Sultan?

Eyüp Sultan;

Tam ismi: Hz. Halid Ebu Eyyub El- Ensari,

Peygamber Efendimiz Mekke’den Medine’ye göç ettiği zaman herkes onu evinde ziyaret etmek ister, Peygamber Efendimizin devesi ‘Kusva’, Eyüp Sultan Hazretlerinin evinin önüne konaklar ve Peygamber Efendimiz işte burada konaklar.

Bu günden sonra Eyüp Sultan Hazretleri tam 7 ay boyunca Peygamber Efendimize mihmandarlık yapmıştır. (Mihmandarlık, ev sahipliği anlamına gelmektedir)

Uhud, Hendek, Bedir Savaşlarında Peygamber Efendimizle birlikte savaşmıştır.

Hz. Ali döneminde Medine ‘de kaymakamlık yapmıştır.

Eyüp Sultan, en büyük sahabelerden birisidir.

İstanbul’un kuşatılması esnasında vefat ettiği ve vasiyeti üzerine kuşatma esnasında ulaşılan en uzak noktaya defnedilmek istediği rivayet edilmiştir.

Fatih Sultan Mehmet döneminde türbeleştirilmiştir.

Bugün İstanbul ‘un Eyüp semtinde cami ve türbe bulunmaktadır.

Ve bugün biz bu mübarek insanı ziyaret ettik. Anneme verdiğim sözleri onunla birlikte gerçekleştirdim.

Güzel dualarımız için, günahlarımız için bu huzurda yalvardık Allah’a.

Biz fırsatımız olduğu için buradaydık. İyi ki de geldik, buraların manevi huzuru bambaşka. Ama benim inandığım bir şey var ki; eğer sen gönülden, taaa kalbinden yakarıyorsan Allah’a zaten o huzurdasın. Ayağının bastığı ya da basabildiği toprak çok da fark etmez.

Ama tabi ki şunu söylemeliyim; Eyüp Sultan Hazretlerini ziyaret etme fırsatını yakalayanlar bunu değerlendirsin, o manevi huzuru içine çeksin, huzurla dua etsin.

Dualarınızın en güzel yerlere ulaşsın, sevgiyle. http://elifeceakman.com/

Düzenleme : 30 Ocak 2016 16:24 Okunma : 12571