Bir Gezgin Kızın Safranbolu Günlüğü | Ereğli Haberleri - Haberiniz Olsun

Bir Gezgin Kızın Safranbolu Günlüğü | Ereğli Haberleri - Haberiniz Olsun

22 Mayıs 2018 Salı
Bir Gezgin Kızın Safranbolu Günlüğü

Uzun bir aradan sonra tekrar Merhaba. Şubat ayı benim için çok yoğun geçti, okul hayatı, iş hayatı, sosyal hayatım e bir de gezmezsem görmezsem olmaz diyerek yollara düşen halimle koşturdum devamlı.

Bu yıl 29 gün süren Şubat ayına sonsuz minnettarım :)

Bu yazımda size Safranbolu da bir günü en ekonomik ve en dolu nasıl geçirirsiniz onu yazdım. Bu tür yazılarımı kendi sitemde yayınlıyorum. Mutlu eden bir okuma sayım var ve lütfen siz de beni takip edin.

Eğer beni takip etmek isterseniz instagram adresim: elifeceakman

Gezgin yazılarımı ve merak ettiğim konuları yazdığım sitem: elifeceakman.com

Teşekkürler ve iyi okumalar.

Safranbolu deyince aklımıza ilk önce  şehre ismini veren Safran bitkisi, Safranbolu Evleri, Safranbolu Lokumu, şehirde bulunan kanyonlar ve 2012 de bu kanyonlar üzerine inşaa edilen Kristal Teras geliyor.

Bu güzel şehre ikinci kez geliyorum. İkinci kez gelmemin nedeni kardeşimin ısrarlarına dayanamamak ve gezi planımdaki şehirlerle aynı güzergâhta olması. Yani koşa koşa geldiğim bir yer değil.

İstanbul’dan otobüsle 6 saatte ulaştık. Karabük’te bulunan Demir Çelik Fabrikası havayı ağırlaştırıp e biraz da çirkinleştirmiş. Karabük’ten 15 dk. sonra daha temiz bir havaya kavuşuyorsunuz.

Safranbolu 1994 yılında UNESCO tarafından Dünya Miras Listesi’ne alınmış, çünkü evleri çok güzel Şehirde o evleri yıkmak yasak, hatta evleri normal olanlar bile restorasyon yaptırıyor. Her yer pansiyon zaten. Nerde kalmalı diye araştırırken Cinci Hanı çıktı devamlı karşıma. Çok fazla seçenek olmasına rağmen ben yine tercihimi öğretmen evinden yana kullandım. Hem de tarihi bir bina, yüksek tavan, Safranbolu manzarası, hem de sadece 45 lira (ısrarla tavsiye edilir :) )

Eski Çarşı, denilen yer tam olarak gezilecek yerlerin olduğu nokta. Sokaklar arasında gezmek, kaybolmak serbest. Tabi ki ayaklarını kullanmaktan yana olmayanlar ve şehri bir rehberden dinlemek isteyenler için küçük arabalarla şehir turu mevcut. Sordum 45 TL. idi, dedim ben kendim araştırır öğrenir bide yazarım, hem de şehri kendim gezmiş olurum. :)

Evlerin arasında dolaşa dolaşa Kaymakamlar Evi’ne, Eski Hükümet Konağı’na ulaştık. Gezilecek yerlerin başında geliyor buralar. Anadolu’ya ve Safranbolu’ya ait yerel eşyalar, ev düzeni sergileniyor. Hükümet Konağı’nın bahçesinde şehirlerde bulunan saat kulelerinden yapılmış. İzmir, İstanbul, Kastamonu gibi aklınıza gelebilecek ne kadar saat kulesi varsa hepsi burada :)

Cinci Hanı yerli yabancı herkesin uğrak alanı. İster konaklayın, ister oturun çay için, ister hamamında yıkanın, ama mutlaka uğrayın :)

Şehir içinde gezerken Arasta çarşıdan geçeceksiniz, közde kahve içeceksiniz :) Bakırcılar Çarşısına uğrayıp her çeşit bakırın toplu halde nasıl güzel göründüğüne tanık olacaksınız ki olmalısınız da :)

Safran Bitkisi, şehre adını veren bitki. Çok kıymetli. En pahalı baharat. 1 kilosu 20 bin TL Kozmetikten gıda boyasına, tat verici olarak her alanda kullanılıyor. Çok da güzel lokum yapılıyor. Ben geleneksel lezzetimiz lokumun safranla buluşmuş haline bayılıyorum. Bol bol alın hediye alın mutlu edin, çünkü ; ‘Safranbolu’dan lokum alınır.’ 

Evet, görülmesi gidilmesi gereken yerlerin başında olup ama benim gidemediğim Kristal Terasımız var bide. Kendi aracınız yoksa gitmek çok zor. Bu durum çok saçma, ülkemiz de ilk defa böyle bir yapı yapılacak, harika bir kanyonun üzerine 80 metre yükseklikte, 75 tona dayanıklı, uçurumun ucunda bir cam balkon olacak ama sen ona kendi şartlarınla ulaşamayacaksın ve doğru dürüst tanıtımı da yok. Yerli halk bile tam olarak nerde olduğunu bilmiyor.

En güzel geziler sizinle olsun , ben buradan Kastamonu ‘ya … :)

Düzenleme : 08 Mart 2016 00:00 Okunma : 16637