Verdiği Sözü Tuttu | Ereğli Haberleri - Haberiniz Olsun

Verdiği Sözü Tuttu | Ereğli Haberleri - Haberiniz Olsun

24 Nisan 2018 Salı
Verdiği Sözü Tuttu

Bugün babalar günü. Bu haftanın yazısını bir gün önce yayınlıyoruz, bu yazıda benim elim ayağım her şeyim olan canım babacığım İsa Çelik’ten bahsetmek istiyorum.

Yazının sonunda Cuma namazına gitmeden önce sabah babamın beni nasıl

Hazırladığından bahsetmeden, Hayatımı anlattığım kitaptan alıntılar paylaşacağız:

Sabır kahramanı Anneciğim ve Babacığım

*Sabır üç çeşittir…*

1-) Birincisi, kaza, bela, musibetlere ve hastalıklara sabırdır. Hayır, ben değil, asıl sabreden anneciğim ve babacığımdır. Bu yazıda onların hayatı boyunca sabrettiği şeylerden sadece bir kısmını Yazacağım. Ki neden asıl sabredenin onlar olduğunu anlarsınız inşallah.

Annem her zaman çok duygusaldı, hemen ağlardı. Hala da öyledir.

Canım anneciğim küçükken annesine, babasına sarılan arkadaşlarını gördükçe geceleri yorganın altında çok ağlamış. Anneannesine sarılıp uyurmuş bazı geceler…

Canım anneciğim, Peygamber Efendimiz SAV gibi hem öksüz, hem yetim büyümüş.  Ben annemin ilk çocuğuyum. 1993’te ilk rahatsızlandığım zamanlar annem çok üzüldü, çok ağladı. Ama ben hastalığımı/engelli oluşumu annemin açısından şöyle değerlendiriyorum:

Ben, Allah’ın anneme bir hediyesiyim. İnşallah annem sabrederek (anneciğim zaten bebekliğinden beri hep sabrediyor) ve bana bakarak cennette makamı çok yükselecek.

Babamı orta bir’de okuldan bıraktırmışlar. Babam çok zekidir. Eminim okusa iyi bir üniversite bitirirdi. Çok sevdiği onbeş yaşındaki kardeşi Celȃl’in vefat acısına sabreder.

Yıllarca, biz banyosu ve tuvaleti olmayan gecekonduda, babam ise Türkiye’nin onlarca vilayetinde su kuyusu açmak için çamurlar içinde karavanlarda yaşadı.

Babam da bazen bizim gibi gece soğuktan dışarıya tuvalete çıkmıyormuş. Ya sabır!

Babacığım, babasını *(dedemi)* kaybettikten birkaç sene sonra büyük oğlu Celȃl’in *(yani benim) hastalığı başlar. Ocak 1999’da hastalığın ve işyeri stresleri ile depresyona girdim.

Yirmi gün hastanede beraber kaldık. Çünkü tekerlekli sandalyede idim ve hiç bir şeyi kendim yapamıyordum.  Ya sabır!

Babam her gün büyükşehir trafiğinde otuz kilometre** (Babacığım sabah bırakıp eve dönüyordu, evde bekliyor, akşam çıkışına geliyordu, günlük 120 km) beni yıllarca işe götürdü ve getirdi. Ya sabır!

2010 yılında emekli olmakla rahat edeceğiz derken çalıştığım zamanları arar olduk. Mart 2011 de şeker koması ile bir aya yakın beraber hastanede yattık. 2012 sonunda da kıl dönmesi ameliyatı oldum.

Hastaneden eve gelince yaptıkları gibi, annem ve babam altı ay yattığım yerde ihtiyaçlarımı gördüler. Tuvalet, banyo, traş, giydirme, yemek, çay, bilgisayar… Ya sabır! Ya sabır! Ya sabır!

ALLAH’A SÖZ VERDİ

Babacığım yirmi yıldır deliksiz bir uyku çekemedi. Geceleri birkaç defa uyandırırım, (Babamın cep telefonunu uyanana kadar çaldırırım.)  lazımlık ördekle tuvaletimi yaptırır. Ya Sabır!

Babacığım ve anneciğim benim kıldığım namazların ve oruçlarımın sevabını aynen alıyorlar inanıyorum. Banyo, tuvalet, giyecek, yemek, çay olmadan ibadet edilmez çünkü…

Babacım hayatı boyunca hep sabretti. Ve hastalığımın teşhisi koyulup asla tedavisi yok, yatalak duruma kadar ilerleyecek denildiğinde 1993’te bir söz verdi. 

Allah’a verdiği sözü tuttu; engelli evladına sonuna kadar bakma sözünü tuttu. Yiğit oğlu yiğit aslan babacım… Allah razı olsun babacım.

Bu saydığım şeylerin hepsini kendi hastalıklarıyla beraber şikâyet etmeden yapıyor. Babamda nefes darlığı astım, kalp, tansiyon, şeker, kolesterol, fıtık var.

Ya sabır! On yıldır berbere gidemiyoruz. Banyo yaptırırken saçımı sakalımı traş eder, -astım olduğu için- maraton koşucusu gibi nefes nefese kalıyor ve sırılsıklam terliyor.

Annem ve babam, kardeş, anne, baba acısına sabrettiler. Sakat bir evlada sadece sabırla değil, aşk ve sevgiyle kenetlendiler... Ya sabır!

Milyarlarca insanın içinden beni, Nuriye – İsa Çelik’in oğlu olarak, üstelik güzel Türkiye’mizin cennet diyarı Ereğli’de dünyaya gönderen Rabbimize binlerce hamdolsun.

2-) Sabrın ikincisi, ibadete sabırdır. Efkan hocam ve arkadaşlarım buna en iyi örnektir. Ben otururken veya yatarak teyemmüm ile namaz kılıyorum.

Ama onlar yıllarca, kazaya bırakmadan bir boş vakitte çeşme bulup abdest alıyorlar. Öğle tatili ve çay saatinde namaz kılıyorlar. Ya sabır!

3-) Sabrın üçüncüsü haram ve günahlara karşı sabırdır. Biz engellilerin sabrı kolaydır. Sağlıklı olup günah ve haramlara sabretmek gerçek yiğitliktir.

Ey ömrü boyunca her şeye sabreden anneciğim ve babacığım! Allah sizden ebediyen razı olsun. Allah, sevdiklerinizle birlikte size sağlıklı, hayırlı, bereketli uzun ömür versin.

Allah’ım, bu hastalığım varken beni annem babamdan başkasına muhtaç etme.

Allah’ım, anne ve babamı dünyada da, ahrette de birbirinden ayırma.  Anneciğim ve Babacığım bu sabrınızla inşallah cennette dereceniz çok yüksek olacaktır.

Sizi çooookk seviyorum

Okunma : 12791