Zekât Aslında Vereni Sevindirir | Ereğli Haberleri - Haberiniz Olsun

Zekât Aslında Vereni Sevindirir | Ereğli Haberleri - Haberiniz Olsun

24 Nisan 2018 Salı
Zekât Aslında Vereni Sevindirir

Bugün ramazanın son günü. Geçtiğimiz Cuma (24 Haziran 2016) sıcaktan dolayı Cuma namazına gidemedim. Zira güneş beni hemen çarpıyor, ateşleniyorum.

Ankara’daki ilahiyatçı komşumuz sevgili Efkan Vural hocam bana Celal, her şeyin bir zirvesi vardır. Cuma Namazı’nında zirvesi farzdan önce imamın okuduğu hutbedir.

Evet, sen Cuma’ya gidemedin ama Diyanet TV’den hutbeyi dinledin, evde öğle namazı kıldın. Allah sana Cuma’yı kılmışsın gibi sevap yazacaktır inşallah, dedi.

Her hafta olduğu gibi Cuma hutbesini akıllı telefonuma kaydettim. O haftanın hutbe konusu zekattan çok kısaca bahsedip kitabımdan bir alıntı yapacağız.

Mü’minûn Suresi’nin ilk ayetleri kurtuluşa (felaha) eren mü’minlerin vasıflarını anlatıyor.

Bismillâhirrahmânirrahîm.

1. ayet Gerçekten müminler kurtuluşa ermiştir;

2. ayet *(Ki onlar,)* Namazlarında huşu *(ezan okunur okunmaz veya vakit çıkmadan, ilk fırsatını bulur bulmaz öylece bıraktıkları ve terk ettikleri dünyalık şeyleri ilk tekbirle zihinlerinden ve kalplerinden de atmış, kalpleri ve kafalarıyla Allah’a ve rızasına teveccüh etmiş oldukları için, dünyalık şeyleri hatırlarına getirmeyecek şekilde konsantrasyon) içindedirler.

3. ayet. Onlar ki, boş ve yararsız şeylerden (kendilerini Allah’ı hatırlamaktan alıkoyacak, uzaklaştıracak, kendilerine ve insanlara Allah’ı razı edecek şekilde faydalı olacak ameller dışındaki şeylerden güçleri yettiğince) yüz çevirirler;

4. ayet Onlar ki, zekatı (onun içinde, ihtiyaç sahibi, yolda kalmış, yetim, çalıştığı halde kendine yetecek ve doyacak kadar rızık temin edememiş insanların hakkı olduğunu bilerek, düşünerek)* verirler;

5. ayet Ve onlar ki, iffetlerini korurlar (gözlerini haramdan sakındırır, nazarları kendilerine çekecek şekilde giyinmekten, süslenmekten, hal ve harekette bulunmaktan sakınırlar);

Hutbe bu ayetlerle başladı. Tekrar bazı ayet ve hadislerle zekâtın önemi anlatıldı. Zekâtın, malı yok eden ve eksilten bir ibadet değil, bilakis artıran ve bereketlendiren bir ibadet olduğu belirtildi.

Kişiyi cimrilik hastalığından koruyup cömertlik erdemine kavuşturan zekâttır, … 

Gönlü manevi kirlerden, serveti de ihtiyaç sahiplerinin haklarından arındırır, denildi. *

Zenginle Fakir arasında sevgi, saygı ve kardeşlik köprüleri kurar.  Zekat, Rabbimize karşı şükür bilincimizin ifadesidir. Ona sevgi ve teslimiyetimizin bir tezahürüdür, diye eklendi.

Şimdi, zekatın önemini belirttik, zekatın nasıl ve kime verileceği hususunda TV, radyo ve internette çok detaylı bilgiler olduğundan bunları yazmaya lüzum görmedik.

Şimdi başlıkla aynı adlı kitabımdan bir bölüm paylaşmak istiyoruz:

Zekat aslında vereni sevindirir.

Okunma : 15374