Öğrenci olmak | Ereğli Haberleri - Haberiniz Olsun

Öğrenci olmak | Ereğli Haberleri - Haberiniz Olsun

27 Mayıs 2018 Pazar
Öğrenci olmak

Ereğli’de öğrenci olmaktan bahsederek başlayalım ilk yazımıza ne dersiniz?

Ereğli’de Öğrenci olmak ne baba olmaya benzer, ne de ana olmaya. Öğrenci olmak farklı bir şeydir. Şimdi siz kalkıp bir anaya, “Yarın kıyamet kopacakmış” derseniz! Kadın paniğe kapılır ama bir öğrenciye aynı şeyi söylerseniz, okul tatil olacak diye sevinip oynamaya başlar.

Tuhaf bir şeydir öğrenci olmak. Her türlü bela ile eğlenebilmek yalnız öğrenciye özgü bir ayrıcalıktır. “Yine çakmışız” deyip gülebilmek, sorumsuzluğun dayanılmaz çekiciliğinden gelecek kaygılarına kadar yayılan geniş bir alanda yelken açan düşünceler arasında dolaşmak, hep öğrenciliğe özgüdür.

Kimse arkadaşlarına öğrenciler kadar inanmaz. Soruların nereden geleceğinden tutun da hangi filme gitmesi ve kime âşık olması gerektiğine kadar öğrenci sürekli arkadaşlarına danışır. Bir anlamda okul, arkadaşlardan öğrenilen yerdir. Bir problemin çözümünü arkadaşından öğrendiyse çoğu zaman o çözümün doğru olduğuna inanır.

İşte bu tatsız korku meğer atalarımızın beyinlerinde öyle bir yer etmiş ki, bizim de ikide bir gördüğümüz boşluğa düşme rüyası, o günlerden bugünlere kadar sürmüş. Öğrencilik galiba böyle bir şey. Genlerle aktarılıyor.

Bu rüya meselesi de öğrenciler için çok önemlidir.

Geçenlerde hayattan emekli olabilecek bir yaşa gelmiş bir tanıdığım bana, “ Yahu okul biteli neredeyse kaç yıl oldu. Ben hala diplomanın bana yanlışlıkla verildiği, alttan hala iki dersimin olduğu ve bu dersleri vermezsem işimin zor olduğunu anlatan kâbuslar görüyorum” diyordu.

Biz her ne kadar öğrencilik bir geçiş dönemidir desek bile, demek ki kalıcı etkileri olan bir geçiş dönemi bu. Yoksa öbür dünya hazırlıklarına girişecek yaşa gelmiş kişilerde neden hala “okulun bitmediği, alttan bilmem kaç dersin olduğu” kâbusları yaşansın…

Öğrenci olmak büyük ölçüde not tutan olmaya dönüşmüştür ülkemizde. Öğretmen olmak ise, not tutturan ile eş anlamlıdır.

Öğrenci olmak tuhaftır.

Okunma : 8359