Futbol ve bir Ereğli nostaljisi | Ereğli Haberleri - Haberiniz Olsun

Futbol ve bir Ereğli nostaljisi | Ereğli Haberleri - Haberiniz Olsun

22 Mayıs 2018 Salı
Futbol ve bir Ereğli nostaljisi

Malum ertelemeler ve kar engeli derken uzun bir zamandır futbolsuz geçiyor günlerimiz.

Bende bundan faydalanarak biraz Nostalji yapayım dedim. Futbolumuz ileriye mi gidiyor geriden mi geliyor anlayamadık gitti çünkü.

Uzun zamandır Türk Sporunun gündemi malum; futbolda şike, futbolda şiddet, futbolda davalar, kavgalar, ihanetler. “Kitlelerin ağrı kesicisi” futbol, artık ağrıyı kesmiyor, sakinleştirip uyuşturmuyor; uyarıyor, geriyor, kızıştırıyor.

Peki, futbola ne oldu? Eskiden fakirlerin oynayıp, zenginlerin izleyip sevindiği futbol, ne zaman zenginlerin oynayıp, fakirlerin izlediği bir şeye dönüştü?

Bana sorarsanız. Kısmen haklı kısmen abartılı. Neden? Futbol dediğimizde hangisini kastettiğimiz önemli. Futbol dediğimizde karşımıza iki farklı fotoğraf çıkıyor. Biri, eskiden Tekke’de, Gülbahçe’de Türbe’de, Hacımustafa’da ve köylerde çayır, arsa ve sokakta kale niyetine iki taş dikerek oynadığımız, şimdi ise halı sahalarda bu âdeti/sporu devam ettiregeldiğimiz masum, dostluk ve muhabbet aşılayan, arkadaşlık bağlarını güçlendiren aktivite olarak karşımızda dururken bu yönüyle bakarsak abartılı; diğeri bahis ve kumar ile teşvik edilerek, paranın konuşulduğu, transfer ücretleri ve fanatizmin, holiganizmin uğruna ölüm ve yaralanmalara kadar götürdüğü, rant peşinde iştihanı kabartan kişiler sayesinde futbol takımlarını ve medya güçlerini semirtip milyonlarca insanın cebindeki delikli kuruşa bile göz diken bir futbol piyasası… Bir büyük sektör, bir azgın güruh olarak karşımızda dikilmekte…

Bence fakirlerin oynayıp zenginlerin izlediği bir futbol daha akil 1974-1975’lerde Ereğlispor’da şu an olsa birer yıldız olacak futbolcular, maça elinde poşeti, üstüne eşofmanıyla gelirken, ne zaman futbolcular lüks otellerden lüks otobüslerle maça gelir oldu? Radyodan ünlü spikerlerin zarif, şiirli maç anlatımları, ne zaman yerini öfkeli, hırslı, agresif maç söylemlerine bıraktı?

Ereğli Stadı’nda yan yana maç izleyen taraftarlar, ne zaman sokakta karşılaşınca birbirini bıçaklar oldu?

Futbol endüstrileşirken, kendisini güzel kılan ruhunu, özünü de mi kaybetti?

O eski goller, eski golcüler, naif marşlar, sade sevinçler artık sadece hatıralarımızda mı yaşıyor? Tam olarak hatırlamıyoruz ama duyduklarımız kaleci Serkis sabah 11.00’da vefat eden bebeğini defnediyor, saat 14.00’da maça çıkıyor. Bu özveriyi şimdiki nesilde görmek mümkün mü? Kamil Hoca zamanın bir yıldızı Beşiktaş peşinde öyle bir ayak var derler ki ayağı ile Basket potasına 10 top atar 10 tanesi de basket olur derler.

Musalar Mürseller, Yavuzlar, Mahirler, Gürsesler daha ismini hatırlayamadığım Ereğlimizin yıldızları… Hatırlamak ve Nostalji yapmak, o günleri geri getirir mi? Hayalini kurmak bile, mümkün olduğuna inanmak bile, mümkün kılmaya yeter mi?

Ne demişler; “geçmiş zaman olur ki, hayali cihana değer…”

Düzenleme : 25 Aralık 2016 21:48 Okunma : 12591
Foto galeri