Anadolu’nun tarihi mirasında Ereğli’nin rolü | Ereğli Haberleri - Haberiniz Olsun

Anadolu’nun tarihi mirasında Ereğli’nin rolü | Ereğli Haberleri - Haberiniz Olsun

27 Mayıs 2018 Pazar
Anadolu’nun tarihi mirasında Ereğli’nin rolü

Türkiye'de 11 ayda yürütülen 554 arkeolojik kazı ve araştırmalarda, 2 bin 288 tarihi eser gün yüzüne çıkarıldığı bildirildi.

Hitit’lerden Eski Roma’ya ve oradan Karamanoğulları’na kadar pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Ereğli’nin Anadolu’nun tarihi mirasına ışık tutacağı ve zenginliklerinin ortaya çıkarılmasında büyük rol oynayacağı şüphesizdir.

Tarih boyunca çok sayıda medeniyete ev sahipliği yapan Anadolu'nun, zengin tarihi mirası, kazılarla gün yüzüne çıkıyor. Türkiye'de 11 ayda yürütülen 554 arkeolojik kazı ve araştırmada, 2 bin 288 tarihi eser toprak altından çıkarıldı.

Topraktan çıkartılan eserler arasında son dönemde Ereğli’nin de ismi anılır oldu.

Geçtiğimiz Haziran ayında ulusal basında da yer alan ve kayıp olduğu iddiaları ortaya atılan Geç Hitit Dönemine ait 2 Bin 700 yıllık bir stel’in bulunduğunu hep birlikte okumuştuk haberlerden.

Haberin yayılmasının ardından başlayan heyecan, 15 Ekim tarihinde Orhaniye Mahallesi’nde bulunan Roma Dönemi mezar kalıntılarıyla daha da ateşlenmişti hatırlayacaksınız.

Konu ile ilgili olarak Ereğli Müze Müdür Vekili Arkeolog Mahmut Altuncan, Ereğli’de bulunan tarihi mezar ve içinde bulunanlarla ilgili olarak yaptığı açıklamada, ortaya çıkan mezarda bulunan tarihi eserlerin Ereğli tarihine ışık tuttuğunu belirterek; “Tarihi eserler Milattan Sonra 2. Yüzyılın başı ve ortalarına ait eserlerdir. Roma İmparatoru Hadriyan’a ait olan eserler ve hemen yakınımızda bulunan Kemerhisar’da darp edilen bronz sikkeler elde edilmiş olup bu eserler Ereğli tarihine ciddi manada ışık tutmaktadır” şeklinde ifadeler kullanmıştı.

2015 yılının Eylül ayında ise, Koç Üniversitesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Çiğdem Maner, Kültür ve Turizm Bakanlığı temsilcisi Arkeolog Gülay Şahin ve Ereğli Müze Müdür Vekili Mahmut Altuncan’ın da katılımıyla, Halkapınar'da bir dizi araştırma ve çalışmalarda bulunmuşlardı.

Ve son olarak içinde bulunduğumuz hafta haber bültenlerinde okuduğumuz bir haberle tarihi eserler ve Ereğli’nin tarihi yeniden gündem konusu oldu.

Zira Ereğli’de Roma dönemine ait olduğu belirtilen sunak taşı ele geçirilmiş ve sunak taşını kaçırdığı iddia edilen kişiler gözaltına alınmıştı.

Bütün bu bilgileri toparladığımızda Ereğli tarihinde gün yüzüne çıkmayan ya da çıkarılamayan koskoca bir tarihin varlığı şüphesiz. Konu ile ilgili olarak yeterli ve gerekli çalışmaların yapılmadığı kanaatindeyiz.

Özellikle Halkapınar’dan başlayan ve Belceağaç, Orhaniye Mahallleri güzergâhından Gülbahçe’ye ve oradan da Akgöl’a kadar uzanan bölge başta olmak üzere tüm Ereğli’de kapsamlı bir çalışmanın başlatılması ve gerekirse bazı alanların sit alanı olarak belirlenerek kazıların derinleştirilmesi hem Ereğli ve Anadolu’nun tarihi mirasına sahip çıkmak olacak hem de bölge turizmine ciddi katkı sağlanmış olacaktır.

Ayrıca öyle tahmin ediliyor ki Aziziye’den Ayrancıya, Halkapınar’dan Akgöl’e kadar tüm Ereğli’nin tarihsel araştırılmasına daha fazla geç kalınmadan başlanmalıdır.

Okunma : 3495