Medyaname | Ereğli Haberleri - Haberiniz Olsun

Medyaname | Ereğli Haberleri - Haberiniz Olsun

24 Mayıs 2018 Perşembe
Medyaname

Ereğli’de basın birliği kurulmuş. İyi bir düşünce.  Birlik olmak her zaman getirisi olan bir durumdur ancak Ereğli’de kurulan basın birliği başka bir yapıya bürünmüş gibi duruyor. Bu konu ilerleyen zamanların konusu.

Bu konuda beni en çok şaşırtan, Ereğli Belediye Başkanının bu konudaki “İnternet medyasını hiç ciddiye almadık, almayacağız da” şeklindeki açıklaması oldu.

İnternet arama motorlarında arama yapıp bakabilirsiniz. Türkiye’de internet medyasını ciddiye almadığını söyleyen tek belediye başkanı, Ereğli’ninkidir.

Konuyu dağıtmadan bölümlere ayırıp anlatalım:

Günümüzde internet kullanımı dehşet boyutta. İnsanlar internet sayesinde, dünyanın bir ucundan diğerine anlık olaylardan haberdar olabiliyor. Ereğli’de basılı gazeteler sadece 300 kişilik abonelere ulaştırılabilirken, artık herkesin cebinde olan internet sayesinde, internet medyası Ereğli’de bir saat içinde binlerce kişiye ulaşabiliyor. Kaldı ki, Belediye Başkanı’nın, Ereğli’nin resmi gazeteleri diye nitelendirdiği medyaya ‘resmi’ sıfatını veren Basın İlan Kurumu bile, resmiyeti sadece ihale ilanları almakla sınırlı olan gazetelere, ihale ilanlarını gazetelerin web sitelerinde de yayınlama zorunluluğu getirmesi bile, internet medyasının ciddiyetini ortaya koyuyor. Bu durumda, Ereğli Belediye Başkanının bu açıklaması da ciddiyetsizlikten öteye gidemiyor.

Bir diğer husus da, Başkanı makamında ziyaret ederek basın birliği kurduk diyen ‘resmi gazeteci’ arkadaşlara bir Belediye Başkanı olarak, basın birliğinde ayrışmanın olmaması gerektiğini açıklaması gerekirken, ‘2 TV, 5 radyo 4 gazete’ diyerek sipariş listesi gibi konuşma yaparak, birliğin temeline bölünmeyi fitillemesi de, şov amaçlı söylemden öteye geçemiyor.

Şehrin emanet edildiği belediye başkanı bile nasıl birlik olunduğundan bihaberse, bilmem kaç büyük ilden büyük olduğumuzu vurgulamanın anlamı yok. Başkana buradan şunu iletmiş olalım,  internette bir araştırma yapın,  elin memleketlerinde belediye başkanları nasıl birlik sağlıyor bakın, öğrenin internet medyasından…

(Bu arada, başkanın sipariş listesindeki radyolardan birisi Niğde merkezli yayın yapıyor. Bundan da haberdar edin belediye başkanımızı)

(Son Not: milenyum çağında interneti ciddiye almayan Belediye Başkanı, belediye adına gazete-bülten yayınlıyor. Aynı haberleri belediyenin internet sitesinde de yayınlıyor. Nasıl iş çözemedik)

Konuyla alakalı değil ama sevdiğim bir söz ile yazımı bitirmek istiyorum:

“Büyük beyinler fikirlerle, orta beyinler olaylarla, küçük beyinler de kişilerle uğraşır… Hiçbir zaman küçük beyin olmayın…

Okunma : 3737