Öğrencinin dilinden okul hayatı | Ereğli Haberleri - Haberiniz Olsun

Öğrencinin dilinden okul hayatı | Ereğli Haberleri - Haberiniz Olsun

22 Mayıs 2018 Salı
Öğrencinin dilinden okul hayatı

Okul hayatı kişinin hayatında çok önemli bir yer tutmaktadır.

“Her türlü eğitim ve öğretimin toplu olarak yapıldığı yer” olarak tanımlanan okul hayatı küçüklükten itibaren başlayarak çok uzun yıllar sürmektedir. Bu dönem içinde çocuk büyür, gelişir ve hatta yetişkinliğe adım atar. Kişinin uzun yıllarının okulda geçmesi gibi, gününün, büyük bir kısmı da okulda veya okulla ilgili işlerde geçer.

Bir öğrencinin okula gidip gelmesi ve daha sonra ders çalışması en az 7/8 saatini alırken liseye geçince 10-12 saatini almaktadır. Günün büyük bir bölümü okulla ilgilidir. Okul hayatı çoğu zaman bir yetişkinin çalışma hayatından daha fazla sürmektedir. Bu da tabi ki bazı sorunların yaşanmasına sebep oluyor.

Örneğin; Öğretmenlerle İlgili Sorunlar: Öğrencilik yaşamı boyunca öğretmenler çok önemli bir rol oynamaktadırlar. Ancak ilköğretimin ilk beş yılında bu daha da bir önem kazanmaktadır. Okulu sevdiren, sorumluluk veren, özgüven kazandıran, ders çalışmasını öğreten ilk öğretmenin işi gerçekten çok zordur, ona sevgiyle, yaklaşmalıdır, kırmamalıdır. Ona bir öğrenci gibi değil kendi evladı gibi davranmalıdır. Bu dönemde iyi bir birliktelik olmadığında tüm okul yaşamı derinden etkilenebilmektedir öğrenciye okulu sevdire debilir nefret de ettirebilir.

Öğrenci ve öğretmenin arasında iyi bir iletişim olması gerekir. İlerleyen zamanlarda branş öğretmenlerinin de devreye girmesiyle öğretmenlerle sorun yaşama olasılığı artmaktadır. Hangi sınıfta olursa olsun anne-babalar, öğretmen ve öğrencinin bağını kuvvetlendirmeli ve yaşanan sorunları, öğretmenle de görüşerek, en kısa sürede mutlaka çözmeye çalışmalıdır.                                                                   Arkadaşlıkla İlgili Sorunlar: Okul “Her türlü eğitim ve öğretimin toplu olarak yapıldığı yer” olarak tanımlansa da okul, aynı zamanda, çocuğun/kişinin iletişim kurduğu, arkadaş edindiği, toplumsal kuralları öğrendiği geleceğini etkileyen sosyal bir yerdir. Okul hayatı boyunca öğrenci birçok arkadaşlık kurar, devam ettirir ve bitirir. Bunların sayısı o kadar çoktur ki bir müddet sonra sayısı bile unutulur. Öğrencinin arkadaşlarıyla yaşadığı olumlu/olumsuz şeyler ona hayatı öğretir. Arkadaşıyla yaptığı bir tartışma sonrası girdiği sınavda başarısız olan öğrenci çoktur. Arkadaş, okulu sevdirebileceği gibi okuldan da soğutabilir.

İyi bir arkadaş ona ders çalışmayı öğretebilirken kötü bir arkadaş onu sigaraya ve içkiye başlatabilir iddia oynamasını bile öğretebilir. Arkadaşlıkla ilgili sorunlar; anne-babalar tarafından hassasiyetle yaklaşılması gereken konulardan biridir. Arkadaşlarının ailesini tanınması ziyaret etmesi çocuğun arkadaş seçiminde çok daha etkili olabilir. Bunlar gibi daha da uzata biliriz ama sıkmadan kısa kısa ileriki yazılarımda değinmek istedim.

“Örneğin Otuz kişilik bir sınıfta, otuz farklı yapıda genç olduğu” gerçeğinden hareketle, okulda sorun yaşamamak mümkün değildir. Sorun her dönemde karşınıza çıkabilir. Önemli olan sorunun karşınıza çıkması değil sorunu çözüm biçiminizdir. Okulla ilgili yaşanan sorunlarda anne-babalar öğretmenlerle iletişim halinde olmalıdır.

Okunma : 3614