Ereğli’nin sözü olmalı | Ereğli Haberleri - Haberiniz Olsun

Ereğli’nin sözü olmalı | Ereğli Haberleri - Haberiniz Olsun

24 Mayıs 2018 Perşembe
Ereğli’nin sözü olmalı

Ereğli, Konya Amatör Futbolunun en güçlü ilçesi olmasına rağmen, yıllar yılı Konya futbolunda ne yazık ki hep ikinci plana itildi ve çoğu zaman da yok sayıldı.

Hatta

Konya futbolunun bir dönem lokomotifliğini Ereğli yapmasına rağmen,

Hep yok sayıldık…

Bunun sebebi ise Konya futbolundaki lobi faaliyetlerimizin güçsüz olmasıdır kesinlikle.

Amatör futbolu yakından takip edenler iyi hatırlayacaklardır ki, Konya Amatör futbol liglerine Ereğlispor, Hayatspor, Yeşilyurtspor, Şekerspor, Sümerspor, Tofaş sas spor olarak Konya amatörüne en fazla takım veren ilçe olarak çoğu zaman ezilmiş, hatta birçok kez de hakları yenmiştir.

Yıllar yılı bu tablo hiç değişmedi son birkaç yıla kadar.

Son yıllarda, Ereğli futbolu Konya kamuoyunda daha sıklıkla konuşulmaya daha fazla ciddiye alınmaya başladı.

Bunun farklı sebepleri var.

Birincisi Ereğlispor gerçeği ki, uzun yıllar profesyonel liglerde Konya’yı da temsil etti Ereğlispor.

Zaman zaman Türkiye genelinde spor camiası ile içli dışlı olması Türkiye spor camiasında ses getiren diyaloglar geliştirmesi nedeni ile Ereğlispor daha fazla konuşuldu.

Bir diğer etken yine Ereğlispor’un alt yapı takımına önem vermesi kuşkusuz. Alt yapıdan bir yılda bünyesine 6 genç sporcu kazandırması bu gençlerle de süper amatörde savaşması Ereğli’nin Konya futbolunda adından söz ettirmesinde sebep oldu.

Ereğlispor’un ilçeler arasında alt yapıya önem veren ilçelerden en güçlü olanı ve Konya Merkezde Konyaspor gibi takımlar tarafından desteklenen birkaç profesyonel kulübe bile kafa tutacak seviyeye kadar geldi bu sayede bu durum da Ereğli’ye bakış açısının değişmesine bir nebze de olsa katkı sağladı.

 ***

Sportif başarılar, tesisleşme ve kurumsallaşma yolundaki bu adımların yanı sıra, Ereğli’nin Konya’da daha ciddi şekilde anılmasının başka nedenleri de var elbet.

Bunun en önemli ayaklarından birisi de Konya’daki Amatör Futbolun sesi soluğu olan gerek görsel basın gerek yazılı basının faaliyetleri ve çabaları Ereğli’ye bakış açılarının pozitif yönde değişmesinde etkili oldu. Bu anlamda basının emeği büyük onların etkisi yok sayılamaz.

Gelinen bu noktanın da artık eski günlerin geride kaldığını gösteriyor. Hal böyle olunca Ereğli’nin bir şekilde Konya futbolunda söz sahibi olması için mutlaka Konya amatör futbolunun içinde yönetici bazında yer almasını ve söz sahibi olmasını gerekli kılıyor.

Düzenleme : 12 Ocak 2017 21:51 Okunma : 7359