Aileler tehlikenin farkında mısınız? | Ereğli Haberleri - Haberiniz Olsun

Aileler tehlikenin farkında mısınız? | Ereğli Haberleri - Haberiniz Olsun

21 Mayıs 2018 Pazartesi
Aileler tehlikenin farkında mısınız?

Biliyorum Uzun Bir Yazı Ama Her Aile Her Bireyin Okuması Lazım Belki de Tehlike Evimizde Lütfen Duyarlı Davranıp Baştan Sona Okumamız Belki de Çocuklarımızı Kurtaracak Uyuşturucu Tuzağından Sporun Güzelliklerine Dair Bir Yazı.

Birçoğumuz uyuşturucunun maddi ve manevi zararlarını çeşitli kaynaklardan okumuş, ya da duymuşuzdur. Bu durum öyle bir hal almıştır ki uyuşturucu kullanımı Dünya genelinde çağın en büyük sorunu haline gelmiştir. Devletler bu konu üzerine projeler üretmekte ve gençleri uyuşturucudan uzak tutma çabası göstermektedir. Okullarda ve aile toplantılarında seminerler düzenlenmektedir. Pek çok veliye çocuğunun uyuşturucu kullanıp kullanmadığını nasıl anlayacağı anlatılır.

Bunlar;

•Duygulanımında ani değişiklikler olması

•Olağanın dışında saldırganlaşması

•İştah kaybı

•Giderek okula, spora, hobilerine karşı ilgisini kaybetmesi

•Sık sık durumla uyumlu olmayan uykulu ve sersem olması

•Gittikçe daha çok yalan söylemesi ve bunun gibi başka hareketlerinin olması

•Evden para ve başka eşyaların kaybolması

•Vücudunda, giysilerinde alışılmışın dışında lekeler, koku veya başka işaretlerin olması

Şeklinde sıralanabilir:

•Bundan sadece on yıl öncesinin uyuşturucularını sayacak olsaydık, esrar, ecstasy, kokain, eroin, amfetamin, morfin vb. maddeleri sayabilirdik. Oysa ki günümüz de uyuşturucu maddelerin isimlerini saymak neredeyse imkânsız hale geldi. Çünkü tahmin edilemeyecek derecede çoğaldılar.

Örneğin; esrar kullanan bir gencin gözlerinde kızarıklık olur, davranışları yavaşlar ve ani tepkilere duyarsız kalır. Aile bu tepkileri gördüğünde çocuklarının uyuşturucu kullanıp kullanmadığını anlayabilir. Fakat yazımda da asıl olarak değineceğim en önemli unsur sentetik uyuşturucular. Sentetik uyuşturucuların en tehlikeli yanı karşınızdaki kişinin maddeyi kullanıp kullanmadığını anlayamamanızdır. Pek çok genç bu maddeleri esrar sanarak kullanmaktadır.

Oysa ki durum böyle değildir sentetik esrar yani bonzai tamamen kimyasal bileşenlerden oluşur ve vücuda büyük derecede zarar verir. Ayrıca bu maddenin nerede ve nasıl üretildiği bilinmediğinden vücutta kalıcı zararlar bırakabilir. Bonzai’nin en tehlikeli yönü kokusuz olmasıdır. Çocuğunuz odasında esrar içse kokusundan bu durumu anlayabilirsiniz, fakat bonzai’yi karşınızda dahi içebilir. Bu uyuşturucu ülkemize yaklaşık olarak beş yıl önce girdi ve kullanım oranı gün geçtikçe artmaktadır. Üretimi kolay olduğundan evlerde dahi üretebilmektedir. Bonzai panik atak krizlerine sebep olabilir. ‘’badtrip’’ dediğimiz uyuşturucu kullandıktan sonra kötü ruh haline girme olayını en üst düzeye çıkarır ve intiharlara sebep verebilir. • Baş dönmesi

• Halüsinasyon, hafıza kaybı, duygu ve düşünce bozuklukları, oryantasyon bozukluğu

• Görme ve işitme ile ilgili, algıda bozukluklar

• Geçici felç durumu, bilinç kaybı

• Ağrılı uyaranlara duyarsızlık, nöbetler ve koma

• Çarpıntılar, ritim bozuklukları, kalp atışlarının artması, nabız yükselmesi, kan basıncında (tansiyonda) hızlı düşme, şok, kalp krizi

• Nefes darlığı, öksürük, kas kasılması, göğüs ağrıları

• Ağız kuruluğu, bulantı ve kusma, yutma güçlüğü,

• Karın ağrıları ve kanamalar gibi mide bağırsak etkileri

• Hareket bozuklukları, kaslarda ağrı, sertlik ve kramplar

• Kan şekeri düşüklüğü

• Açlık hissi,  iştah bozuklukları, sıvı kaybı

• Elektrolit bozuklukları, vücut ısısının yükselmesi, aşırı terleme gibi metabolik bozukluklar

 KİMLER TEHLİKE ALTINDA

Uyuşturucu madde kullanımına sebep olan birçok sorun ve faktörler, Bonzai kullanımında da geçerlidir. Ergenlik döneminde hassaslaşan gençler başta olmak üzere, özellikle ailevi, sosyal ve kişisel olarak sorun yaşayan 15-30 yaş arasındaki bireyler uyuşturucu tacirlerin ve aracılarının tercih ettiği Bonzai risk grubunu oluşturur. Kız erkek fark etmiyor. Burda uyuşturucunun çocuklarımıza zararlarını bir nebze olsun anlatmaya çalıştım gelin yarından itibaren çocuklarımızı spora yönlendirelim futbol oynayıpta ne olacak demeyin bakın spora teşvik etmezsek başka şeylere teşvik edilir çocuklarımız

Gençler için sporun faydaları oldukça fazla. Bu nedenle aileler çocuklarını küçük yaşlardan itibaren spora yönlendirmeli. İşte sporun başlıca yararları...

Gençler enerjilerini atacak, gençliklerinin verdiği ihtiyaçlarını, isteklerini ve ilgilerini karşılayacak yollar arar. Çoğu zaman vakit geçirmek, sosyalleşmek veya enerjilerini atmak için aradıkları yollarda faydadan çok zarar görürler.

Eğitim sistemimizin en büyük zafiyetlerinden biri de sosyal etkinlik, sanat ve spor için gereken planlamanın eksikliğidir. Bu eksik yüzünden boş zamanlar bazen cafe ve benzeri yerlerde, bazen ellerinde cep telefonu veya tablet bilgisayar ile internette geçtiğinden gençler boş zamanlarını değerlendirebilecek seçeneklere sahip olamamaktadır.

Ortaokul ve lise çağlarından itibaren, aile ve okul bir planlama yapmalıdır. Her yıl bir sonraki etaba hazırlık için günlerini ve saatlerini harcayan bu çocuklar için hem akademik eğitim hem de sosyal etkinlik ve spor dengesi sağlanmalı, çocukların çocuk olma şansları ellerinden alınmamalıdır. Hafta sonu ya da en azından hafta içi 2-3 gün yapılan sportif etkinlikler ile gençlerin ergenliği daha sorunsuz, daha sağlıklı ve güvenli atlattığı bilimsel yayınlarla da kanıtlanmıştır.

Gençler için sporun faydaları saymakla bitmiyor!

Spor için düzenlenmiş okul ve kurslar, çocukların ve gençlerin spor yaparken enerjilerini doğru kullanmalarına yardımcı olur.

Düzenli spor yapmak, direnç sistemini yükselteceğinden çocuklar daha az hastalanır ve devamsızlık sorunu yaşamayarak düzenli olarak derslerini takip edebilir.

Kuralar içinde hareket etmeyi, hedef koymayı ve ona ulaşmayı, yenmeyi ve yenilmeyi, yenilse de vazgeçmemeyi öğrenir.

Disipline olur; ders yapma vakti, yatma vakti, yemek vakti ve oyun vakti gibi kavramlar düzene girer.

Spor antrenörü çocuğun ders başarısını kontrol eden kişi olarak anne ve babaya destek verir.

Beslenme ve kilo problemi ortadan kalkar.

3-12 yaş aralığında en az 1 yıl spor yapan çocukların; kalp damar hastalıklarından, diyabetten ve endokronolijik sorunlardan, eklem ve kas problemlerinden korunduğu yapılan araştırmalarla kanıtlanmıştır.

Spor yapan çocuklarda erken ergenlik sorunu ile karşılaşılmaz.

Spor yapan çocuklarda hiperaktivite belirtileri hafifler. Hatta zamanla kaybolur.

Düzenli spor yapan çocuklarda öz güven ve duygusal gelişim yaşıtlarından önde seyreder. Spor yapan çocuklar çevresi temizlenir. Spor yapan çocuğun ailesi çocuk eve geç kaldığı zaman çocuktan sorumlu bir spor hocasının olduğunu ve bundan bilgi sahibi olduğunu da göz önüne alırsak. Futbol oynayıp ta ne olacak futbola giderse dersini aksatır bir yerlerini kırar gibi sabit fikirlerden arınıp biran önce çocuğunuzu spora teşvik etmeniz bazı şeylerden çocuklarınızı koruyacaktır.

Düzenleme : 29 Haziran 2017 03:11 Okunma : 16433