Okuma(ma)k Üzerine | Ereğli Haberleri - Haberiniz Olsun

Okuma(ma)k Üzerine | Ereğli Haberleri - Haberiniz Olsun

21 Mayıs 2018 Pazartesi
Okuma(ma)k Üzerine

Neden okumuyoruz? Sorusu üzerine sayfalarca yazı yazılmış, bilmem kaç kitap basılmış ama soruya dair herhangi bir kayda değer cevaba ulaşılamamıştır.

Çünkü okumamak için bir neden olamaz, bakmayın ülkemiz insanının binlerce bahaneler üretmesine çünkü onların lügatinde okumamak diye bir eylem yoktur okuyamamak vardır, daha affedilir bir durumdur çünkü.

Gelin konuya bir de benim açtığım pencereden bakalım ya da yeni bir kapı açalım, zira pencere bu derece umumi bir konuya küçük kalır. Bu soruyu soranların ya da cevaplayanların çoğu kendi pembe panjurlarından bakar soruya, konuya dahil değildir çünkü o da okumayanlardan değil okuyamayanlardandır.

Evet, okuyamıyordur çünkü sosyal medyada paylaştığı kapağı açılmamış kitaplar ve ne üzerine hazırlandığından en ufak bir fikri dahi olmadığı dergi fotoğrafları şahittir bu duruma. Şimdilerde kitap okuma alışkanlığı nasıl kazanılır? Nasıl okunur?  Ya da okunmaz?   Gibi naçizane sorulara 21. yy’ın cilvelerinden midir, nedendir bilmem bir de nasıl kitap fotoğrafı paylaşılır sorusu eklendi.

Bu soruyla alakalı çok fazla söze hacet yok çünkü bu konu daha çok su götürür. Bir de kimi okumalıyız ya da okumamalıyız sorusu var. Okumak fiilinde olumsuzluk ekini oldukça eğreti bulmuşumdur.

Çünkü bireyin kendi ideasına uygun olsun ya da olmasın okuduğu şey her zaman faydasına olacaktır. Kişi okuyarak, zamanla kendi ilgi alanına ait kitapları belirlemeye başlar ve düzenli olarak okuma alışkanlığı kazanır.

Önemli olan okumayı günlük rutinimize yerleştirebilmek az ya da çok okumak, yani miktar belirlemek kendi inisiyatifimize kalmış. Avrupa şöyle, Türkiye böyle gibi yüzeysel kıyaslamalara girmek istemem ama Avrupa’nın çoktan temel ihtiyaç listesine girmiş okuma eylemi Türkiye’de 235. sırada. Avrupa çoktan uyanmış; bizimde uyanmamız, uyanıp okumamız lazım…

Saliha ACAR

Düzenleme : 23 Temmuz 2017 03:30 Okunma : 12718