Şeker toplayan çocuklar size geldi mi? | Ereğli Haberleri - Haberiniz Olsun

Şeker toplayan çocuklar size geldi mi? | Ereğli Haberleri - Haberiniz Olsun

22 Mayıs 2018 Salı
Şeker toplayan çocuklar size geldi mi?

Çocukluğumuzun belki de bayram adına en unutamadığımız anılarından biridir şeker toplamak. Sokaktaki yaşıtımız olan tüm çocuklarla bir olup kapı kapı gezer, büyüklerimizin ellerinden öper sonra da şeker alırdık.

Evimizin en yakınındaki komşumuzdan başlar sonra da bilmediğimiz tanımadığımız kapılara kadar onlarca evi ziyaret eder, elimizdeki poşetleri ağzına kadar doldururduk.

Rengârenk, çeşit çeşit şekerleri (şansımız varsa çikolataları) poşetimize doldururken duyduğumuz mutluluğu, poşeti evimizde döküp sayarken daha fazla yaşardık.

Büyüklerimiz de asla bizi geri çevirmez, hangi kapıya gidersek şekerimizi mutlaka alırdık.

Hatta o dönemlerde aileler evlerine bayramlık şeker alırken “çocuk şekeri” de alırlardı. Böyle bir kavram vardı ÇOCUK ŞEKER… Belki biraz daha ucuz, belki biraz daha az kaliteli ama sonuna kadar sevgi doluydu çocuk şekerleri.

Hiç unutmam o dönemde toplayıp da biriktirdiğimiz şekerleri saklar, bayram geçtikten sonra çıkartıp hep birlikte yerdik, o zamanlar her istediğimizde bu şekerleri alıp yeme şansımız oktu tabi.

Aradan zaman geçti, biraz büyüdük ama şeker toplama alışkanlığımızdan vazgeçemedik. Ama değişen bir alışkanlık vardı ki, eskiden şeker tabağını önümüze uzatan aileler artık kapıya gelen çocukları sayıp ona göre ellerinde şekerlerle çıkar olmuşlardı kapıya.

Bu yeni adet üzmüştü tüm çocukları. Çünkü bize uzatılan şeker tabağının altına vurarak deviren ve tüm şekerlerin tabiri caizse talan edilmesini sağlayan muzip arkadaşlarımız vardı içimizde. Ama bu talandan hiç kimse şikâyetçi de olmazdı. Çünkü sevgi ve saygı dolu insanlarımız vardı.

Bu yeni âdete zar zor da olsa alışmışken yeni yeni alışkanlılar çıktı ortaya, çocuklara kapıyı açmayan aileler türedi, sonra EN KÖTÜSÜ DE BU ŞEKER TOPLAMAYA UTANAN ÇOCUKLAR çıktı piyasaya. Kimsenin evine gitmek istemeyen çocuklar…

Artık gelişen dünyada ve hızla artan güvensizlik ortamında artık aileler de çocuklarını kapı komşusuna dahi göndermez oldular.

Kaybolan çocuklar, tacize uğrayan çocuklar, hayatına kastedilen çocuklar…. ve daha pek çok gayri ahlaki ve uygun olmayan hal ve hareketler öyle bir yakıştırıldı ki insanlar en yakınlarına bile artık çocuklarını göndermiyorlar, gönderemiyorlar.

Maalesef bu güvensizlik ortamında çocukluk da esarete düştü.

VE MAALESEF BU BAYRAM BİZİM EVE HİÇ BİR ÇOCUK GELMEDİ, KAPIMIZI ÇALMADI SİZİN KAPINIZI ÇALAN OLDU MU?

Düzenleme : 02 Eylül 2017 23:07 Okunma : 7645