Bakanlık Ti Sesi’ne el atmalı | Ereğli Haberleri - Haberiniz Olsun

Bakanlık Ti Sesi’ne el atmalı | Ereğli Haberleri - Haberiniz Olsun

19 Haziran 2018 Salı
Bakanlık Ti Sesi’ne el atmalı

İçişleri Bakanlığınca, şehit cenazelerinde ihtiram yürüyüşünün Itri'nin "Segah Tekbiri" ile yapılması konusunda 81 il valiliğine yazı gönderildi.

İçişleri Bakanlığınca "Şehit Cenaze Törenleri"ne ilişkin 81 il valililiğine gönderilen yazıda şehitlerin, milletin manevi dünyasında özel önemi ve yeri olduğu belirtilerek, "Şahs-ı manevilerine, ailelerine ve milletimize ait kahramanlıklarının sağladığı üzerimizdeki sorumlulukları bizim için ebedidir" ifadesi yer aldı.

"Şehitlerle ilgili törenlerin de milli ve manevi değerimize medeniyet köklerimize uygunluğu bu sorumluluğun ve önemin ana unsurudur" değerlendirmesinin yer aldığı yazıda, şehitlerin, gazilerin ve kahramanlıkları ile iftihar edilenlerin törenlerinin de ayrıcalıklı olduğu vurgulandı.

Tİ SESİ’NE DE EL ATIN

Şehit cenazeleri için verilen kararın çok doğru ve yerinde bir karar olduğunu belirterek, İçişleri Bakanlığı’nın “Saygı duruşunda çalınan Ti sesine de” el atması gerektiğini düşünüyoruz.

Anlamsız, duygusuz ve bomboş boru sesi ile yıllardır şehitlerimizi, geçmişlerimizi anmaya onların manevi huzurunda durmaya daha ne kadar devam edilecek?

Nedir Ti sesi? Nereden gelmiştir?

Saygı duruşlarında kullanılan Ti Sesi, 1953 yılı ABD yapımı "From Here To Eternity" adlı ve Türkçe'ye "İnsanlar Yaşadıkça" olarak çevrilen filimdeki müzik parçalarından biri olan "Military Taps" dır. Müziğin bestekârı ise Daniel Butterfield’dır.

Söz konusu müzik ya da ses Amerikan askerlerinin yat borusu olarak kullanıldığı da yapılan araştırmalardan çıkan sonuçlar arasındadır.

Ti Sesi, Türkiye'ye ne zaman, nasıl girdi?

Bu son derece Türk Milleti açısından anlamsız ve boş olan Ti sesi’nin Türkiye’ye muhtemelen Kore savaşı esnasında girdiği ve bir kültür haline geldiği tahmin ediliyor.

Amerika’nın savaşlarla anılan bu garip sesin TÜRK MİLLETİNİN MİLLİ MARŞINA ADETA KENETLENMİŞ VE BİR BÜTÜN HALİNE GELMİŞ OLMASININ, İSTİKLAL MARŞIMIZDAN HEMEN ÖNCE DİNLENİYOR OLMASININ MANTIKLI BİR İZAHINI BULAMIYORUZ.

ŞEHİT CENAZELERİ İÇİN BİR DÜZENLEME YAPAN İ.İŞLERİ BAKANLIĞI’NIN ÇOK ACİL BU KONUYA DA EL ATMASINI VE BU YOZLAŞMA KÜLTÜRSÜZLÜĞÜNDEN TÜRK MİLLETİNİN KURTULMASINI İSTİYORUZ.

Ereğli Haberleri

Okunma : 6994