İnternet Erişilebilirliği ve Görme Engelliler | Ereğli Haberleri - Haberiniz Olsun

İnternet Erişilebilirliği ve Görme Engelliler | Ereğli Haberleri - Haberiniz Olsun

16 Temmuz 2018 Pazartesi
İnternet Erişilebilirliği ve Görme Engelliler

Erişilebilirlik kavramı son yıllarda gündemimize giren bir kelimedir. Engellilerin ve yaşlıların ulaşmak istediği bilgilere, rahatça erişebilmesi. Gitmek istediği adrese, hiçbir zorluk yaşamadan kolaylıkla varabilmesidir.

Yollar ve sokakların erişilebilirliği hükûmetimizin gayretli çalışmalarıyla aşılmaya çalışılmaktadır. Ancak internet dünyasının getirdiği yenilikler, biz engellilere farklı dünyanın kapılarını aralamıştır.

Görme engelliler teknoloji sayesinde devletin tanıdığı imkânlarla kavuştuğu işinde rahatlıkla çalışabilmekte, sorunsuz bir memurluk hayatı yaşamaktadır.

Fakat hâlen engellilerin sıkça ziyaret ettikleri, önemli kamu ve özel sektörlerin web siteleri engelliler için erişilebilir değildir.

İnternet siteleri erişilebilir olduğu, mürekkep baskılı kâğıtların en aza indirildiği takdirde, özel ve kamu sektöründe istihdam edilen engelli vatandaşlar sadece santral ve telefon memurluğu değil, engelli olmayanların yaptıkları tüm işleri yapabileceklerdir. Sizlerin gördüğü yazıları seslendiren ekran okuyucu yardımıyla bilgisayarı rahatlıkla kullanabiliyoruz.

Peki görme engelliler için erişilebilir bir web sitesi nasıl hazırlanır?

Tasarımcılar için erişilebilirliği sağlamanın yolu, kodlamada yapılacak eklemeler ile mümkün. Yani aslında erişilebilirliği sağlamak için ayrı sayfalar tasarlamanız gerekmiyor. Tasarladığınız sayfanın kodlarına erişilebilirlik eklentilerini dahil etmeniz yeterli.

Şimdi bu erişilebilirlik eklentilerinin neler olduğuna bakalım:

1. Resim dosyalarına alternatif metin ekleme

Resim dosyalarında bulunan “alt” yani altarnate text (alternatif metin) etiketinin boş bırakılmayarak yazılması, kullanılan resmin ne olduğu hakkında engellilere bilgi verecektir. Küçük gif, png sayfa tasarımı ile alakalı görsellere bu etiketleri vermeniz gerekmez. Ancak içerikli alakalı olan, özellikle jpg uzantılı resim dosyalarının alternatif metinlerinin yazılması önemlidir.

2. Bağlantılara açıklama ekleme

Bağlantılarda yer alan bir öznitelik olan “title”, bağlantıların üzerine geldiğinizde bir açıklama yazısı görünmesini sağlar. Bu özellik sayesinde bağlantınız hakkında ziyaretçilere bilgi verebilirsiniz. Bu sadece engelliler için değil, engelli olmayan kullanıcılar için de faydalı bir özelliktir.

3. Başlıkların sistematik olması

Kullandığınız başlıklar sistematik olmalı. Yani hiyerarşik bir düzene bağlı olarak büyükten küçüğe doğru gitmeli. Başlıklarda,

<h1>, <h2>, <h3> gibi hiyerarşik başlık etiketlerini kullanmanız, içeriğinizi daha anlaşılabilir hâle getirecektir. Ayrıca başlıklar, içeriği doğru anlaşılır kılacak şekilde açık olmalıdır. Gereğinden uzun ve anlaşılmasını zorlaştıracak kadar kısa olmamalıdır.

4. Sayfaların yenilenmesi isteğe bağlı olmalı

Özellikle haber sitelerinin sayfalarını belli bir süre içerisinde kendi kendine yenilediğini fark etmişsinizdir. Sayfaları okutarak takip eden bir engelli kullanıcı için, yazının ortasında sayfanın birden bire yenilenmesi sinir bozucu durumdur. Hatta bu durum engelli olmayan kullanıcıların bile canını sıkabilir. Bu yüzden de sayfaların yenilenebilir olması isteğe bağlı olmalı.

5. Sitelerde istenilen güvenlik kodları yerine farklı alternatifler kullanılmalı veya güvenlik kodları anlaşılır bir şekilde seslendirilmelidir.

6. Az görenler için yazıları büyütme seçeneği internet sitelerinde mevcut olmalıdır.

7. Yazdırılabilir sayfa ve kaydetme seçeneğinin olması.

8. Bağlantıların tab ve klavye ile erişilir olması

Sayfa bağlantılarına ekleyeceğiniz iki öz nitelikle o bağlantıların tab tuşu ve diğer klavye kombinasyonları ile erişilir hâle gelmesini sağlayabilirsiniz.

Yukarıda belirttiğimiz erişilebilirlik kombinasyonları sadece engelliler için değil web sitenizi ziyaret eden diğer kullanıcılar içinde rahatlık sağlayacak ve memnuniyetini artıracaktır.

Erişilebilir bir internet sitesi hazırlamak isteyen kurum ve şahıslara gönüllü olarak her türlü yardımı sağlamaya hazır olduğumu belirtirim.

Selman DEVECİOĞLU

 

Düzenleme : 29 Ekim 2017 21:36 Okunma : 3181