Konya
DOLAR8.1783
EURO9.7579
ALTIN457.05
Misafir Kalem

Misafir Kalem

Mail: [email protected]

21 Mart Nevruz Bayramınız Kutlu Olsun

Bilindiği üzere eski tarihe ve devlet yapısına sahip olan millet şanlı Türk milletidir. Bu yüzden toy, istişare, kültür, örf adet ve ananeler milletimizle bağdaşan özelliklerdir. Nevruz Bayramı Bazı tarihçilere göre Ergenekon’dan çıkış, bazısına göre ise baharın müjdecisi​ olarak adlandırılır. Milletimiz tarafından çok eski tarihlerden itibaren kutlanan ve genelde Yeni Gün olarak adlandırılan Nevruz, Osmanlılarda da bahar bayramı ve yeni yılın başlangıcı olarak kutlanmıştır. Zira 21 Mart gece ile gündüzün eşit olduğu ve bundan sonra gündüzün uzayacağı gün dönümüdür. Bu anda bahar başlar ve 92 gün 20 saat, 4 dakika ve 27 saniye sürer ve yaza ulaşır.

Nevruz, inanışa göre baharın ilk günü ve yılbaşıdır. Takvimler hep Mart'tan başlar. Bu sebeple Osmanlılarda malî yıl başlangıcı Nevruz olarak alınmıştır ve hemen bütün kanunnamelerde verginin ilk taksitinin toplandığı andır. Bu durum Cumhuriyet döneminde de 1980'li yıllara kadar malî yılbaşı olarak devam etmiştir.

Türklere ait olup, dünyanın en doğru takvimlerinden olan ve Sultan Melikşah zamanında hazırlanmasından dolayı, unun lâkabı Celâlüddevle'den dolayı Celâli Takvimi denilen takvimin başlangıç günü de Greenwich zamanına göre 21 Mart (15 Mart 1079) olarak alınmıştır (hicrî 9 Ramazan 471 Cuma). Bu tarih Osmanlılarda "Nevruz-ı Sultanî" veya sadece "Nevruz" olarak adlandırılmış ve kanunnâmelerde: "... Resmin nısfı nevruz-ı sultanî'de ve nısf-ı aharı son güz ayının evvelinde alına" hükmüyle verginin ilk taksitinin alındığı zaman olmuştur. Bu şekil Osmanlı devletinin hemen bütün sancak kanunnâmelerinde görülür. Bu kanunnâmelerde Nevruz, "mevsim-i evvel bahar nevruz" şeklinde belirtilmiştir. Bugün Anadolu'nun bazı yörelerinde Nevruz-ı Sultanî Mart 9'u olarak bilinir.

Osmanlılar tarafından Nevruz-ı mübârek olarak da adlandırılan Nevruz sayılı günlerden biri olarak kutlanmış, güneşin Koç (Hamel) burcuna girdiği ilkbahar ılınımı anına Nevruz denilmiştir.

20. yüzyılın başına kadar geldiği tespit edilen Nevruz kutlamaları, bu devirden sonra hissedilir biçimde diğer bazı geleneklerimiz gibi ortadan kalktı. Hatta acı ama gerçek bir şekilde kanlı terör örgütü pkk ve sempatizanları tarafından kamu alanları ve çevresini yakıp yıkarak sahiplenmeye çalıştılar. Binlerce yıllık Türk Bayramı kendini bilmez don Kişot'ların olamaz. Bugün halkımızın büyük çoğunluğu tarafından bu Bayram bilinmiyor, bilenler arasında ise yanlış yorumlanıyor. Kültürel değerlerimize duyarsız kalışımızın bugün birlik ve bütünlüğümüzün sarsılmasında son derece etkili olduğu malûmunuzdur. Bunun için, Dede Korkutumuzu, Yunus Emremizi, Hacı Bektâş-ı Velimizi, Âhi Evranımızı, Hacı Bayram-ı

Velimizi, Karacaoğlanımızı, Dadaloğlumuzu, Fuzulîmizi, Mehmet Âkifimizi, Bayrağımızı, Vatan mefhumunu ve Nevruz gibi Türklüğün en eski devirlerinden itibaren gelen örf ve âdetlerimizi, birilerinin oynadığı oyunlardan dolayı hatırlamayalım, gerektiği için hatırlayalım, kutlayalım. En önemlisi sahip çıkalım.

Bu güzel Bayram günü bana bir evlat Rabbime emanet olun.

21 Mart Nevruz Bayramımız Kutlu Olsun...

Misafir Kalem: Ebubekir Kına

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar