Konya
DOLAR8.1775
EURO9.7601
ALTIN456.91
Denizler İnsanı

Denizler İnsanı

Mail: [email protected]

Kubbet-üs Sahra ve Mescid-i Aksa 1

Yaklaşık 10 yıl önce 2010 yılının sonlarında Mescid-i Aksaya gidebilmek için İsrailin Ashdod limanından çok zor olan gerekli izin ve belgeleri aldıktan sonra minibüs ve rehberle birlikte yoğun bir arama ile denetimden sonra yola çıkabilmiştik.

Bir kaç saat yolculuktan ve yarım saatlik merdiven basamaklarının ardından giriş kapısına vardık.  Müslüman olduğumuzu teyit babında Fatiha suresini okuduktan sonra ve kimlik kontrolüne müteakip Mescid-i Aksa avlusuna girebilmiştik.

Yol hattı boyunca Osmanlı mimarisi de dikkat çekiyordu. Bizim gittiğimiz yıllarda yoğun askeri kontrol vardı.

Rehber alma zorunluluğundan dolayı rehberimiz Kudüslü Omar amcaydı. Her ne kadar ara sıra Arapça ya dili kaysada genel olarak İngilizce ile rehberliğimizi yapıyordu.

İlk önce İslam mimarisinin bilinen ilk kubbeli yapısı olan Kubbet-üs Sahra yı yakından görünce kısa süre durakladım. Altın kubbesiyle gözü ondan almak mümkün değildi. Kudus'ün fethinden sonra Hz.Ömer tarafından yaptırılan mescidin yerine Emevi halifelerinden olan Abdülmelik b. Mervan tarafından 689-691 yılları arasında inşa ettirilen bu yapı "Ömer Cami" olarak da bilinmektedir.

 Yine burada ilk namazı halife Abdülmelik b. Mervan kıldırmıştır. Yapılış amacı genel olarak hem Yahudiler hem de Müslümanlar için kutsal kabul edilen Hacer-i Muallak taşını kontrol altına almaktı.  Kubbe ilk yapıldığı yıllarda ahşap ve üst tarafı kurşundur. Ancak Kanuni Sultan Süleyman kubbeyi komple altından kaplatmıştır. Altın kubbe dolayısıyla çok uzak bölgelerden bile kubbesi göz kamaştırmaktadır.

Hacer-i Muallak taşı bu yapının içindedir. Havada duran taş anlamına geliyor. Taşı boylu boyunca inceleme fırsatım oldu ve bu taşın altında namaz kılmayı rabbim nasip etti.   Burada namaz kılan insanların bir çoğu burada namaz kılmanın ayrı bir hazzı olduğunu söylemektedir.

Gerçektende şahsımda aynı düşünceye namazdan sonra nail oldu. Bir kaç cemaatle hoş sohbetimiz oldu.  Türkiye'yi ve Türkleri sevdiklerini onlardan duymak gerçekten bizler için gurur verici bir duyguydu. Bayrağımızı yaşlı bir amcaya hediye etmenin yaşlı amcayı bu denli gözyaşına boğacağını düşünememiştim.

Gözyaşları ve farklı duygularla aynı avluda bulunan ilk kıblemiz olan Mescid-i Aksa'ya doğru yola çıktık...

Haftaya görüşmek dileğiyle sağlıkla kalın.

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar