Konya
DOLAR8.1939
EURO9.7507
ALTIN458.04
Neşet Özdemir

Neşet Özdemir

Mail: [email protected]

Liseden liseye fark var

Sevgili kardeşlerim elimden geldiğince Ereğli’de liselere mizahi bir şekilde yaklaşıp sizlere eğlenceli bir şekilde yardımcı olmak istiyorum.

Dostum bela geliyorum demez, bela öyle bir lanetlikdir ki insaf ettirir. Öncelikle bu gibi durumlarda dengeni kaybetmemelisin. Kontrolün her zaman sende olduğunun bilincinde olmalı ve farkında olmalısın belaların geliş sebebi ve nedeni mekândan mekana farklılık gösterir.

Örneğin düz bir lisenin ortamında bela çok rahat bulaşırken, özel bir kolej (lisede) bu bela illeti düz liseye oranla daha düşüktür. Şimdi bu bela gelme sıralamasını yapayım

Düz Liseler: Bu tür liseler genelde mahalli ortamlarda ve en ateşli genç öğrencilerin yer aldığı cadde üzerinde bulunurlar ki burada reislik sistemi baba benim tipleri çoktur. Onların önüne geçemezsiniz teke tek çıkma karşılarına; yoldan fırlayıp koçum gel bakayım durumları hele ki başka bir mahalli liseye gideceksen durum daha da artabilir. Bu sana da bağlı olan bir şey hırcın biriysen başına bela alma riski daha fazladır ama kendine kontrollü davranıp akıllıca gider gelirsen hem çevre edinirsin hem de mekân.

Bu süreç içinde belaya saplanma oranın yine en az %80 olacaktır ki bela seni mutlaka bulacaktır. Sen istesen de istemesen de küçük çaplı veyahut büyük çaplı Özel Liseler Özel Liselerde artistlik yapan bol olur, para bende amma kroyum tipleri de fazladır.

Sana şunu söyleyeyim dostum özel liselerde okuyan öğrencilerin %60'ında baba korkusu %100'dür NADİR DE OLSA BABA DESTEKLİ ÖĞRENCİLERDE FAZLADIR bu tür ve dengi liselerde okuyan öğrenciler mahkeme gibi sorunları bela sonrası vasat görürler aman ayarlarız bir avukat ne olacak veririz parayı vs. tipler burada okuyacaksan kimseye kendi hakkında sır vermeyeceksin. Sır verdiğin ve samimiyet kurmak istediklerin dostun gözünle bakabileceğin tanışmışlık bazında insanlar olsun.

Meslek Liseleri: Meslek Liselerinde Çırak ve Usta ilişkileri mevcuttur. Mekâna girdiğin zaman kendini bir site içerisinde veyahut mobilya sitesinde hissedebilir yağ ve benzin kokusu algılayabilirsin ya da masa başında PC klavyesi ile tıkır tıkır çalışanı da görmek mümkündür.

Bu tür lise'yi tercih etmişsen bela oranı değişir bela gelmemesinin sebebi - herkes işinde gücündedir meslek liselerinde geçme kaygısız düz liseye göre korku kabarcıklarındadır ve disiplin 1. temel kural olarak görülmektedir ama bela gelme ihtimalinin sebebiyse bazı meslek liseleri de var ki her yeri dağıtır yıkar ağır oturaklı davranmakta fayda var buralarda.

Kendine kontrollü davranman yeterlidir aslında.

Fen Liseleri: Bu dengi bir liseyi tercih etmiş ve okuyan bir öğrenci kavgayı nadiren yapar oda kız meselesi yüzündendir emin ol ya da alacak verecektir.

Yan baktın gibi basit vasat olaylardan kavga çıkmaz çünkü buralarda. Ahlaklı bireylerin barındığı köşe olarak göze çarpar fen lisesi dengi liselerde neden diyecek olursanız orda bulunan bir öğrenci dersin gözüne vurmuş motorunu hiç soğutmadan çalışıp didinmiş öğrencidir.

Çalışkan öğrenci fazla kavga yapmaz. Nadiren de olsa kavgalar çıkar.

 Askeri Liseler; Askeri lisede Kavga vakaları çölde gül aramaya benzer en temel güdü DİSİPLİN'dir Polis Koleji (Liseleri) Hiç riskin bulunmadığı bir ortamdır- gülersin eğitilirsin gezersin tozarsın sonunda polis olur düdük çalarsın yine nedeni DİSİPLİNDİR.

SONUÇ: Belanın gelme riski hem eğitim ve öğretim gören ile ilişkili olsa da daha çok olarak lise ortamına ve çevresine bağlıdır. Sen ortama ayak uydurur mantıklı ilerlersen karşındaki çaresiz kalacaktır. Kalbin seni doğru yola her zaman itekler. Onu dinlemenizde fayda var.

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar