Konya
DOLAR8.1783
EURO9.7579
ALTIN457.05
Umut Yaygır

Umut Yaygır

Mail: [email protected]

Sahi Bu Ticaret ve Sanayi Odası Ne İş Yapar?

Bir toplumun hizmet alabilmesi açısından siyaset kurumu başta olmak üzere bürokrasiye, Sivil Toplum Kuruluşlarına, Birlik ve Meslek Odalarına çok iş düşüyor.

Bizler her nedense hep bir saplantı içerisinde hizmeti alabilmemiz açısından tek bir noktayı hedef alıyoruz. Siyaset kurumu ve siyasetçiler. Oysaki yukarıda da bahsi geçen her bir unsur bu zincirde birer halkadır. Bu halkalardan birisi koptu mu maazallah topluma hizmet adına her iş aksar, sekteye uğrar.

Ereğli’mizde en az siyasi partilerin seçimleri kadar heyecanlı ve çekişmeli geçen Sivil Toplum Kuruluşlarının başkanlık seçimleri her ne hikmetse seçimlerin hemen akabinde tüm heyecanını ve mücadelesini kaybediyor. Sonra da insanların aklına tek bir soru geliyor.

Tüm bu heyecan, çekişme koltuk için mi yapıldı?

Maalesef ki Ereğli’mizde sırf koltuk için bu mücadeleyi gerçekleştiren çok sayıda Sivil Toplum Kuruluşundan bahsetmek mümkün. Başta koltuktan güç alan değil, koltuğa güç veren idareciler olacağız vaatleri ile seçimi alanlar, sonrasında ise ilk önce dirseği kendilerine destek olanlara gösteriyor.

Küçük Meslek Odalarını saymaz isek Ereğli’de ekonomik büyüklüğü ile ele alınabilecek iki kurumdan bahsedebiliriz. Birisi Ereğli Ticaret ve Sanayi Odası, bir diğeri ise Ereğli Ticaret Borsası. Bu tür büyük Sivil Toplum Kuruluşlarından toplumun bireyleri olarak beklentimiz şudur ki, hiç şüphesiz şehrimize katma değer üretmeleri.

Bu anlamda Ticaret Borsasının üzerine düşeni fazlası ile yaptığı hepimizin malumu. Ereğlili üreticiler için kazandırdıkları Modern hayvan pazarı ortada. Ereğli’nin parasını Ereğli’ye harcamak için şehrimize inşa ettikleri Ruh sağlığı merkezi ortada. Ve dahası. Peki ya Ticaret ve Sanayi Odası...

Sahi bu Ticaret ve Sanayi Odası ne iş yapar?

Yıllık bütçesi dudakları ısırtan Ticaret ve Sanayi Odasının yıldan yıla ihtiyaç sahipleri öğrencilere sınırlı sayıda yaptığı bot ve mont yardımı ile ihtiyaç sahiplerine gıda yardımı haricinde Ereğli yararına yaptığı bir faaliyet göremiyorum.

Ticaret Odası yönetiminde bulunan Ereğli aşığı çok değerli isimler mevcut. Fakat genel manada bakıldığında Ticaret Odasının halktan kopuk ve uzak, kendini fil dişi kulelerde gören bir anlayışa hâkim olması maalesef bu şehir adına çok üzücü. Son dönemde ki yönetime bakıldığında Ereğli adına yararlı faaliyet olarak bir şey göremiyoruz. Varsa da biz gazetecilerin bilgisi yok. Peki, bu yönetimin son dönemde yaptığı hiç mi bir şey yok? Elbette var. Odaya kazandırılan yeni hizmet binası.

Dışardan baktığınızda ticaret ve sanayi odası hizmet binası demeye bin şahit ister. Yöremize ve şehrimize özgü mimariden, estetikten uzak, şehrimize yakışmayan bir bina. Dışardan baktığınızda sanki MİT havasında. Yahu Allah aşkına bari rengini iç açıcı bir şey yapsaydınız da insanın içini karartmasaydı.

Ereğli Organize Sanayi bölgesinin de söz sahibi olan Ticaret ve Sanayi Odası burada da çok başarılı değil. Altyapı, üstyapı her biri ayrı bir sıkıntı, ayrı bir problem. Amacı dışında kullanılan onlarca arazi, bir kişiye çok sayıda arsa tahsisi vesaire. Peki ya bu şehrin suçu ne? Bu şehirde istihdam alanlarının açılmasını bekleyen binlerce kişinin suçu ne?

Unutmayalım ki Ereğli beşten büyüktür. Yeri ve zamanı geldiğinde herkesten her şeyin hesabı sorulur. Bu böyle biline!

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar