Konya
DOLAR8.1783
EURO9.7579
ALTIN457.05
Rüya Süllü

Rüya Süllü

Mail: [email protected]

Sahte Psikologlara Dikkat

Psikoterapist olabilmek için öncelikle belirli düzeyde terapi eğitimleri almak gerekir.

Türkiye’de kimin terapi yapacağı yasal olarak belirlenmediği için, günümüzde terapi yapma imkânı (maalesef) herkese açıktır. Örneğin, işletme veya fizik bölümü mezunu, rahatlıkla bir danışmanlık şirketi kurabilir ve bu şirketinde terapi yaptığını iddia edebilir. Onu denetleyecek herhangi bir mekanizma veya oda yoktur. Çünkü danışmanlık/terapi merkezleri Sağlık Bakanlığı’na, Milli Eğitim Bakanlığı’na, ya da Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı değildir. Sadece Maliye Bakanlığı’na bağlıdır ki; bu durumda vergisini düzenli ödeyen herkes ülkemizde danışmanlık merkezi açıp terapi yapabilir. Bu yasal boşluk nedeniyledir ki, az biraz kişisel gelişim eğitimi alan herkes kendini “terapist” olarak ilan etmekte ve ruh sağlığı hizmeti vermeye yeltenmektedir.

Ülkemizde üniversitelerde ruh sağlığı ile yakından ilgili temel olarak üç bölüm vardır. Bunlar, eğitim fakültelerine bağlı Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık (PDR) bölümü, fen-edebiyat fakültelerine bağlı Psikoloji bölümü ve Tıp eğitiminin devamında görülen Psikiyatri eğitimidir. Bu 3 alandan mezun olup terapi konusunda kendini yetkin hisseden kişiler terapi ve danışmanlık merkezi açabilmektedir.

Özetle, ülkemizde yasal boşluk nedeni ile bu kişiler etik kurallara bağlı kalmadan, "gizlilik" yasası nedir bilmeden, kendilerini "psikolog, psikoterapist, yaşam koçu, eğitim koçu, aile danışmanı" ilan edebilmekte ve insanların ruh sağlığına zarar verebilmektedirler.

Psikolojik destek alacağınız kişiyi lütfen araştırın, diplomasını ve aldığı eğitimleri sorun.

Uzman Psikolog

Rüya Süllü

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar