Konya
DOLAR8.1775
EURO9.7601
ALTIN456.91
Şule Demirer

Şule Demirer

Mail: [email protected]

Türkiye En Güzeline Layıktır

Bilim hayatımızın neresinde? Bilim insanı olmak Allah vergisi mi? İnsan bilmek ister aslını arar, çevresini tanımak ister ve keşifler yapar, keşfeder. Bu keşifler teknolojiyle insanlığın yaşam standartlarının iyileşmesinde kullanılır. Bilimi seven destekleyen kültürlere bilim, fazlasıyla cömert yüzünü göstermiştir. Bilim günümüzde gelişmişliğin göstergesidir.

Türk milletinin bilim insanları yok muydu da Türkiye yeterince gelişmedi? Vardı elbette dünyadaki birçok keşfin öncüsü olan çok fazla Müslüman ve Türk bilim insanları vardır. Ne hikmettir ki bilim doğudan batıya geçmiş ve Doğu, o bilimi Avrupa ülkelerinden ithal eder olmuş. Bilinmeli ki ihracattan daha çok ithal eden, fakirleşen ve dış ülkelere bağımlı olan bir ülke her açıdan güç kaybetmeye başlar.

Gelişmiş ülkeler zamanında kendi koyduğu kurallar dışına çıkan keşiflere bilim demiyordu. Örneğin kilise Dünya merkezli evrene inanıyordu ve bu durumla bağdaşmayan keşifleri yok sayıyordu hatta 16. yy da Galileo’nun görüşleri papaya saldırı niteliğinde olduğu düşünülmüş ve Galileo itibar kaybetmiştir. Engizisyon tarafından yargılanan Galileo'nun dalalet suçu işlediğinden şüphelenilmiş ve Galileo hem yazdıklarından caymaya zorlanmış hem de hayatının geri kalanını ev hapsinde geçirmeye mahkûm edilmiştir. Burada Galileo’yu hatırlatırken amacım bir Avrupa ülkesinin (Roma/İtalya) bağnazlıktan günümüz gelişmiş ülkelerinden biri haline gelmesini vurgulamak.

Mart 2017 Hollanda, Almanya ve diğerleri sürekli ülkemize karşı çirkin haberlerle anılan Batı… Tunç yürekli Türkler olarak ne kadar da onları tükürüğümüzle boğabileceğimizi dile getirsek de artık yürek ve bilek gücüyle düşman alt edilmiyor. Kim güçlü? Parası olan. Kimin parası var? Sanayisi ve ticareti gelişmiş olanın. Peki, sanayiye ne yön verir? Teknoloji. Teknoloji nasıl gelişir? Bilim ve Fenle gelişir. Hollanda’nın bir Türk şehri büyüklüğünde alanda yaptığı tarımla elde ettiği gelir tarım ülkesi Türkiye’den fazladır. Lalenin anavatanı Anadolu’dur ama maalesef Hollanda’dan ithal ediyoruz.

Bu yazıda amacım Hollanda ile Türkiye’yi karşılaştırmak değildir bunun gibi istatistikî bilgilere çok kolay ulaşabilirsiniz. Türk Milleti olarak ne yapmalı? Nasıl bir bilinç uyandırmalı da Türkiye’nin saygınlığını arttırmalıyız? Tabi ki çok çalışmalıyız, kendimizden başlayıp çevremizi iyi yönde etkilemeliyiz. Herkes kendine sormalı “Acaba ben ülkem için ne yapabilirim?” Bir bilinç uyandırıp kelebek etkisi gibi yaymalıyız ülkemizde, herkes üzerine düşeni özveriyle yapmalı.

Anasınıfına giden Abdullah şiirler söylemeli, ortaokula giden Gülnare’nin Tubitak Projesi için bir önerisi olmalı, liseye giden Can artık bir yetişkin olduğunu bilmeli ve gelişim döneminin verdiği ruhsal değişimleri çevresindekilere eziyet için kullanmamalı, unutmamalı 13 yaşındaki yiğit Çanakkale Şehitlerimizi. Büyük Türk Milleti’nin yüreğindeki Allah ve Vatan aşkıyla başaramayacağı bir şey yoktur. Güzel ülke Türkiye’m ise her şeyin en güzeline layıktır…

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar