Konya
DOLAR8.1967
EURO9.7581
ALTIN456.98
Celal Sonat

Celal Sonat

Mail: [email protected]

Türkiye-Rusya Hattında Yüksek Gerilim

24 Kasım sabahı tüm haber ajansları son dakika olarak geçtiler bu haberi. Genelkurmay Başkanlığı şu açıklamayı yaptı; Saat 09.20'de Yayladağı bölgesinde Türk hava sahasını ihlal eden milliyeti bilinmeyen bir uçak 5 dakika içinde 10 kez ikaz edildi ve daha sonra da saat 09.30 sıralarında TSK'ya ait iki F-16 uçağı tarafından angajman kuralları gereğince vuruldu. Türkiye Rusya'ya ait SU-24 tipi uçağı Türk hava sahasındaki ihlalleri dolayısıyla angajman kuralları gereği düşürmüştü.

Peki, olaylar neden bu noktaya kadar geldi? En başından beri Esed yönetimi Türkiye-Rusya ilişkisini bozmak amacıyla çatışma bölgesini Türkmen Dağına doğru kaydırdı. Rusya ise Türkiye'den verilen mesajları hiç dikkate almadı ve Türkiye ile empati kurma yoluna gitmedi. Rusya izlediği Suriye politikasında Türk halkının hassasiyetlerini göz ardı etti ve ihlallerine devam etti. Ukrayna’da Rusları korumak için çok hassas davranan Rus yönetimi Türkiye için de aynı şekilde Türkmen'lerin hassas olduğunu anlayamadı.

Rusya Esed konusunda anlamsız bir şekilde ısrarına devam ederek ve Türkmen dağı civarını bombalayarak zaten bu duruma uygun ortamı hazırlamıştı. Türkiye bu konuda üzerine düşen görevi eksiksiz yerine getirmiş ve sınırlarını koruma konusunda ne kadar hassas olduğunu tüm dünyaya göstermiştir. Sonuç olarak bu krizde Rusya bölgedeki dostu Türkiye'yi kaybetmeyi göze almıştır, Türkiye ise Türkmen kardeşlerine sahip çıkmış ve olması gereken tutumu sergilemiştir.

Buraya kadar konuştuklarımız için siyasal ve stratejik boyutuydu. Şimdi gelelim ekonomik olarak uygulanacak yaptırımlara. Rusya 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren uygulanacak yaptırımlara dair listeyi yayınladı. Buna göre Türkiye'den alınan portakal, mandalina gibi narenciyeler, tavuk ve hindi, kayısı, nektarin, elma, armut, çilek, karnabahar, brokoli vb. yiyecek maddelerinin ithalinin yasaklandığı duyuruldu.

Peki, bu yaptırımları Rusya uygulamaya koymayı düşünürken Rus ekonomisi ne durumda buna bakacak olursak 24 Kasım'dan bu yana Rus Borsası’ndaki kayıp Borsa İstanbul'daki kaybın çok daha üzerinde. Bu olaylar yaşanırken Ukrayna Türk pazarından teminini en az 2 katına çıkarabileceğini açıkladı.

Rusya'nın doğalgazı kesebileceği de konuşulan diğer bir gündem maddesi. Karşılıklı yapılan anlaşmalar gaz tedariki ya da tüketiminin nedensiz kesilmesine karşı çok ağır ekonomik önlemleri içerdiğinden, gazın birdenbire kesilmesi söz konusu değil. Bu uzun vadede gerçekleşebilecek bir olay. Eğer Rusya Türkiye gibi büyük bir pazarı şu durumda kaybetmeyi göze alabilirse bunu yapabilir uzun vadede fakat düşen petrol fiyatları yüzünden krizde olan Rusya bunu göze alabilirse...

Sonuç olarak Rusya ve Türkiye arasında gerçekleşen bu kriz iki ülke açısından da olumsuz sonuçlar doğuracaktır. Fakat olayların başlamasının sebebi olan Rusya bu tavrını sürdürürse daha çok kaybeden taraf olacaktır.

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar